Najstarsze lasy w Polsce mają być chronione

11 godzin temu
Zdjęcie: Święta Katarzyna, Świętokrzyski Park Narodowy, Puszcza Jodłowa, las, drzewa / Radio Kielce


Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada objęcie ochroną starolasów w naszym kraju. Na początku ma to być 1 procent powierzchni leśnej w Polsce, później obszar chroniony ma się zwiększać. Tereny chronione wybrać mają Lasy Państwowe.

Doktor Bartosz Piwowarski, przewodniczący Stowarzyszenia Przyrodników „Ostoja” mówi, iż ochrona najstarszych lasów w Polsce jest bardzo ważna dla zachowania bioróżnorodności, ale pomysł ministerstwa nazywa zaskakującym. – Żeby chronić starolasy, wystarczy stworzyć rezerwat przyrody. Dodatkowa forma ochrony, o której na razie kilka wiemy wydaje się być niepotrzebnym mnożeniem bytów – tłumaczy.

Bartosz Piwowarski dodaje, iż na razie znane jest kilka szczegółów na temat planowanej ochrony starolasów. Wiadomo już jednak jakie tereny mogą otrzymać taki status.

– Ministerstwo założyło 3 główne kryteria, na podstawie których będą wyznaczane starolasy. Pierwszym z nich jest duży udział rodzimych gatunków, drugim obecność martwego drewna, a trzecim odpowiednia liczba drzew starszych – wymienia.

Wiele starolasów w tej chwili znajduje się w obrębie parków narodowych lub rezerwatów, które zapewniają im ochronę. W naszym województwie kryteria spełnia serce lasów suchedniowskich, ale ono w tym roku ma stać się rezerwatem przyrody.

– Poza nim również są takie fragmenty leśne i to całkiem spore powierzchniowo. Przykładem jest całe Pasmo Jeleniowskie, które zasługuje na ochronę rezerwatową lub choćby włączenie do parku narodowego – tłumaczy przyrodnik.

Docelowo w Polsce ochroną w różnorakiej formie ma zostać objęte 20 procent obszarów leśnych.



Idź do oryginalnego materiału