Przeglądy techniczne obiektów budowlanych – aktualne przepisy

1 miesiąc temu

W naszym artykule chcielibyśmy przedstawić aktualny na dzień jego publikacji stan prawny dotyczący usługi przeglądów technicznych obiektów budowlanych. Skorzystamy przy tym z łatwo dostępnego źródła danych, jakim jest Internetowy System Aktów Prawnych – ISAP.

A w jakich aktach prawnych zawarto przepisy prawne dotyczące przeglądów technicznych obiektów budowlanych? Poniżej wymieniamy je wszystkie:

  • ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz.U. 2024, poz. 725),
  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego (Dz.U. 2022, poz. 2778),
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz.U. 1999, nr 74, poz. 836),
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 listopada 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz.U. 2009, nr 205, poz. 1584),
  • Komunikat Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 kwietnia 2023 r. w sprawie określenia dnia wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających sporządzanie protokołu kontroli z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego obsługującego centralną ewidencję emisyjności budynków, na zasadach, o których mowa w art. 62a ust. 5 i 6 ustawy – Prawo budowlane (Dz.U. 2023, poz. 833),
  • Komunikat Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 21 lipca 2023 r. zmieniający komunikat w sprawie określenia dnia wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających sporządzenie protokołu kontroli z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego obsługującego centralną ewidencję emisyjności budynków, na zasadach, o których mowa w art. 62a ust. 5 i 6 ustawy – Prawo budowlane (Dz.U. 2023, poz. 1441).

W naszym krótkim artykule zrezygnowaliśmy z cytowania przepisów, ale zwrócimy uwagę na te fragmenty ustaw i rozporządzeń, z którymi koniecznie warto się zapoznać.

Co o przeglądach technicznych obiektów budowlanych mówi Prawo budowlane?

W ustawie Prawo budowlane temat przeglądów technicznych obiektów budowlanych jest podjęty głównie w rozdziale 6 p/t Utrzymanie obiektów budowlanych, a w szczególności w art. od 61 do 66 i w art. 70.

Znajdziemy tam przede wszystkim przepisy dotyczące:

  • obowiązków właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego – w art. 61,
  • rodzajów, zakresów i częstotliwości okresowych kontroli obiektów budowlanych, wymagań dla osób realizujących kontrole, formy protokołu z kontroli, przechowywania i udostępniania opracowań projektowych i dokumentów technicznych – w art. 62-66,
  • postępowania w sytuacji poważnych uszkodzeń obiektu budowlanego – w art. 70.

Warto tu jeszcze wskazać na 1 z przywołanych we wskazanym wyżej rozdziale przepisów, a mianowicie na art. 29 ust. 1 i 2. Tam bowiem wyszczególniono obiekty budowlane, dla których nie trzeba przeprowadzać niektórych z przeglądów. Poza wskazanymi tam obiektami budowlanymi nie trzeba tego robić także w przypadku obiektów budownictwa zagrodowego i letniskowego oraz budynków mieszkalnych jednorodzinnych, trzeba zaś robić w przypadku sieci gazowych.

Dodatkowo warto zapoznać się z rozdziałem 5d p/t Książka obiektu budowlanego, w którym zawarto przepisy powiązane pośrednio z tematem przeglądów technicznych obiektów budowlanych.

Co o przeglądach technicznych obiektów budowlanych mówi rozporządzenie MRiT?

W wymienionym przez nas rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii określono:

  • szczegółowy sposób prowadzenia Książki obiektu budowlanego w postaci papierowej i elektronicznej, w tym dokonywania wpisów,
  • szczegółowy sposób uwierzytelniania i autoryzacji w systemie Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego, tzw. c-KOB.

Całe rozporządzenie jest więc warte przejrzenia, ale tylko w przypadku właścicieli i zarządców tych obiektów budowlanych, dla których trzeba wymienione wyżej książki założyć lub prowadzić.

Co o przeglądach technicznych obiektów budowlanych mówi rozporządzenie MSWiA / MI?

To rozporządzenie dotyczy tylko budynków mieszkalnych, ale według nas warto go stosować również w przypadku innych obiektów budowlanych.

Już w rozdziale 1 p/t Przepisy ogólne znajdziemy wiele przydatnych definicji, dotyczących np. naprawy głównej, naprawy bieżącej, konserwacji, różnych instalacji, różnych przewodów kominowych.

Cały rozdział 2 p/t Kontrole okresowe budynku również wart jest dokładnego przeczytania.

Przywołane we wstępie niniejszego artykułu rozporządzenie zmieniające jest bardzo krótkie, ale także warte przejrzenia.

Co o przeglądach technicznych obiektów budowlanych znajdziemy w komunikatach MRiT?

W wymienionych w artykule komunikatach Ministra Rozwoju i Technologii określono, a następnie przesunięto termin wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających sporządzanie protokołu kontroli z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego obsługującego centralną ewidencję emisyjności budynków.

Sprawdź więcej informacji na temat przeglądów budowlanych pod adresem: figura.team/przeglady-budowlane/.

Idź do oryginalnego materiału