Propozycja reformy świadczeń rodzinnych

ifrancja.fr 1 miesiąc temu

Francuscy posłowie jednogłośnie zatwierdzili w komisji spraw socjalnych projekt ustawy dotyczący przyznania zasiłków rodzinnych już na pierwsze dziecko. w tej chwili we Francji zasiłki rodzinne wypłacane są dopiero od drugiego dziecka. Debata nad tym projektem odbędzie się 6 marca.

Polityka zasiłków rodzinnych we Francji zmierza ku zmianom w obliczu postępującego spadku liczby urodzeń. W 2024 roku wskaźnik dzietności wyniósł 1,62 dziecka na kobietę, co oznacza najniższy poziom urodzeń od 80 lat.

W środę, 19 lutego komisja spraw socjalnych Zgromadzenia Narodowego przyjęła projekt ustawy, który zakłada przyznawanie zasiłków już na pierwsze dziecko, a nie dopiero od drugiego, jak ma to miejsce obecnie. Zmiana ma na celu przekształcenie modelu zasiłków rodzinnych w rzeczywiste wsparcie dla wszystkich rodzin. Ma ono uzupełniać inne świadczenia uzależnione od dochodów, a jednocześnie niwelować sytuację, w której żadna rodzina nie otrzymuje w tej chwili wsparcia przy narodzinach pierwszego dziecka.

Kwota zasiłku miałaby być jednolita, niezależnie od dochodu rodziców. Proponowana kwota to około 70 euro miesięcznie.

Projekt ten będzie omawiany w czwartek, 6 marca 2025 roku, podczas obrad Zgromadzenia Narodowego w ramach tzw. dnia przeznaczonego na projekty ustaw zgłaszane przez grupę parlamentarną MoDem.

Chociaż rozszerzenie zasiłków na pierwsze dziecko początkowo zwiększy koszt dla budżetu państwa, to w dłuższej perspektywie oszczędności będą się pojawiać wraz z narodzinami trzeciego i kolejnych dzieci. Deputowani szacują, iż całkowity koszt nowego systemu wyniesie docelowo 13 miliardów euro, co odpowiada kwocie przeznaczonej na zasiłki rodzinne w 2024 roku.

Jeśli ustawa zostanie przyjęta, zaczęłaby obowiązywać przed 1 stycznia 2027 roku. Nowe przepisy dotyczyłyby tylko dzieci urodzonych po wejściu ustawy w życie.

Propozycja ta stanowi istotną zmianę, ponieważ rodziny z jednym dzieckiem stanowią około 47% z 10,6 miliona francuskich rodzin. 37% to rodziny z dwojgiem dzieci, 12% z trójką, a tylko 4% z czwórką lub więcej dzieci.

Dodatkowo, w ciągu sześciu miesięcy od promulgacji ustawy rząd będzie zobowiązany do przedstawienia Parlamentowi szczegółowego raportu dotyczącego możliwych reform systemu zasiłków rodzinnych. Raport ten ma zawierać analizę kosztów i możliwych sposobów podniesienia kwot zasiłków tak, aby były one powszechne i wypłacane na każde dziecko, bez zmniejszania ich wysokości dla rodzin wielodzietnych.

(KzK)

Idź do oryginalnego materiału