Profesor Katarzyna Falkowicz z Politechniki Lubelskiej wyróżniona prestiżowym stypendium Bekker NAWA

8 godzin temu
Zdjęcie: Profesor Katarzyna Falkowicz z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej | Fot. Materiały prasowe


Profesor Katarzyna Falkowicz z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej dołączyła do elitarnego grona 100 naukowców, którzy otrzymali prestiżowe stypendium z programu Bekker NAWA w edycji 2024. W tegorocznej edycji złożono aż 365 wniosków, a laureaci będą realizować swoje projekty badawcze w 23 krajach na całym świecie. Największym zainteresowaniem cieszyły się ośrodki w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwajcarii i Włoszech.

Czym jest program Bekker NAWA?

Program Bekker NAWA to inicjatywa wspierająca mobilność naukowców, umożliwiająca im rozwój w prestiżowych ośrodkach badawczych i akademickich. W tegorocznej edycji największą grupę beneficjentów stanowili badacze z dziedzin nauk przyrodniczych, społecznych oraz inżynieryjnych i technicznych.

Badania w Singapore Institute of Technology

Profesor Katarzyna Falkowicz przez trzy miesiące będzie prowadzić badania w Singapore Institute of Technology (SIT). Decyzja o wyborze tego ośrodka była związana z jego zaawansowanym zapleczem badawczym oraz współpracą z doświadczonym opiekunem merytorycznym, specjalistą w dziedzinie analizy kompozytów.

Celem badań jest:

  • Lepsze zrozumienie zachowania materiałów kompozytowych o niesymetrycznych układach warstw,
  • Opracowanie algorytmu analizującego wpływ temperatury i nacisku na materiały.

„Moim zadaniem jest opracowanie algorytmu, który pozwoli dokładnie zrozumieć zachowanie tych materiałów w różnych warunkach. Badania te mogą przyczynić się do opracowania nowych technologii w produkcji materiałów o szerokim zastosowaniu w przemyśle i inżynierii” – mówi profesor Falkowicz.

Znaczenie badań dla nauki i przemysłu

Profesor Falkowicz od lat zajmuje się badaniami nad statecznością i wytrzymałością cienkościennych struktur kompozytowych. Jej prace mają najważniejsze znaczenie dla rozwoju mechaniki oraz innowacyjności projektów realizowanych na Politechnice Lubelskiej. Wyniki jej badań:

  • wzbogacą wiedzę na temat materiałów kompozytowych,
  • przyczynią się do podniesienia jakości badań na uczelni,
  • stworzą nowe możliwości dla rozwoju polskiego przemysłu.

Czy uważasz, iż międzynarodowa kooperacja naukowa to klucz do innowacji? Podziel się swoją opinią w komentarzach!

Idź do oryginalnego materiału