(Nie)Bezpieczna Wisła

informatorbrzeski.pl 5 godzin temu
Pod koniec ubiegłego tygodnia zakończyły się konsultacje Programu Bezpieczna Wisła (https://bezpiecznawisla.pl/). Program wzbudził dotychczas wiele emocji szczególnie w gminie Szczurowa, w której przewidziano budowę suchego zbiornika na Wiśle („polderu przepływowego”) i w związku z tym konieczność wysiedlenia ponad 700 mieszkańców. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu Programowi, obejmującemu dodatkowo budowę kilkunastu polderów oraz wycinkę ok. 60 ha lasów, i złożyć swoje uwagi w ramach konsultacji.
Lokalizację obiektów proponowanych przez Wody Polskie poniżej Krakowa znajdziecie tutaj: https://tiny.pl/1wqzj-zh
Poniżej przedstawiamy nasze wybrane spostrzeżenia do Programu
Niedoszacowanie/zaniżenie potencjału planowanych polderów
W celu obniżenia efektywności redukcji fali powodziowej dla wariantu bardziej przyjaznego dla środowiska (OPI), obejmującego polderyzację Wisły BEZ SUCHEGO ZBIORNIKA Szczurowa, polder Przykop podzielono na dwa mniejsze obiekty (Przykop 1 i 2), a także okrojono powierzchnię polderu Borów.
Brak w analizie dodatkowych miejsc dla kolejnych polderów i bocznych zbiorników retencyjnych
Nie rozważono lokalizacji polderów w dodatkowych miejscach doliny Wisły a także, możliwości budowy lub utworzenia bocznych zbiorników retencyjnych, w tym na obszarze JEZIORA TARNOBRZESKIEGO. W sumie w modelach nie uwzględniono (pominięto) ponad 100 mln mł potencjalnej pojemności retencyjnej.
Zielona hydrotechnika tylko na papierze
Deklarowana przez inwestora „zielona hydrotechnika” nie znalazła odzwierciedlenia w Programie poza wskazaniem przykładowych starorzeczy na dopływach Wisły, które można wg niego poddać „pogłębianiu”. Kompletnie pominięto możliwość relokacji obwałowań w dolinie Wisły, a w szczególności w rejonie miejscowości Wiśnicz – Przewóz, Puszczy Niepołomickiej Osieka oraz Podraje.
Zagrożenie dla migracji ryb i tradycyjnej żeglugi
Planowana konstrukcja suchego zbiornika, wzorowanego na rozwiązaniach zastosowanych w zbiorniku Racibórz, może ograniczyć migrację ryb, w tym gatunków chronionych, a także utrudnić dostęp do wód Wisły dla tradycyjnych łodzi i kajaków. Szacujemy, iż prędkość wody pomiędzy przęsłami zapory może przekraczać 3 m/s.
Nieracjonalne koszty ochrony przeciwpowodziowej
Zaprojektowanie wszystkich polderów w postaci sterowalnej podnosi koszty Programu i może zwiększyć ryzyko powodzi. Dlatego część polderów powinna ulegać samoczynnemu napełnieniu przy z góry określonych wartościach rzędnych wody.
Niesatysfakcjonująca skuteczność ochrony przeciwpowodziowej Sandomierza
Jednym z celów realizacji Programu jest zmniejszenie ryzyka powodziowego w Sandomierzu. Proponowany przez inwestora wariant („OP III”) obejmujący budowę 16/17 polderów i suchego zbiornika Szczurowa pozwala na uzyskanie redukcji wody stuletniej rzędu 28 centymetrów. W świetle zakładanych kosztów środowiskowych i społeczno-ekonomicznych wynik obniżenia fali powodziowej poniżej 30 cm uważamy za wielce niesatysfakcjonujący.
Podsumowanie
Zdecydowanie rekomendujemy wariant „OP I”, który nie przewiduje budowy suchego zbiornika i opiera się na polderach. Dodatkowo należy uwzględnić nowe lokalizacje polderów, boczne zbiorniki retencyjne z wykorzystaniem potencjału retencyjnego Jeziora Tarnobrzeskiego, a także relokację obwałowań w tym na wysokości Puszczy Niepołomickiej. Rozwiązania te pozwolą skuteczniej chronić Sandomierz i uniknąć masowej skali przesiedleń mieszkańców.
Towarzystwo na rzecz Ziemi
Towarzystwo na rzecz Ziemi (TnZ) jest ogólnopolską organizacją działającą na rzecz zachowania, ochraniania i odtwarzania dziedzictwa przyrodniczego oraz ochrony zdrowia i życia ludzi przed szkodliwym oddziaływaniem zanieczyszczeń. Stowarzyszenie działa również na rzecz tworzenia warunków dla rozwoju demokracji lokalnej i umocnienia pokoju oraz upodmiotowienia społeczeństwa. Organizacja powstała w 1989 roku jako nieformalna grupa Federacji Zielonych-Oświęcim. W 1994 roku grupa została zarejestrowana i do 1997 roku jej działalność koncentrowała się przede wszystkim na rozwiązywaniu problemów ochrony środowiska w skali lokalnej. Począwszy od 1997 roku, pod obowiązującą do chwili obecnej nazwą, prowadzi działania na terenie całego kraju.
Fot.: Grzegorz Olejarz
Towarzystwo na rzecz Ziemi – materiał nadesłany
Idź do oryginalnego materiału