Prezes PSE: stabilność systemu elektroenergetycznego do 2030 roku zależy od inwestycji w gaz i OZE

enerad.pl 3 godzin temu

Stabilność systemu elektroenergetycznego do 2030 roku?

Prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Grzegorz Onichimowski, podkreśla, iż jeżeli zostaną przeprowadzone aukcje dogrywkowe na rynku mocy i zrealizowane wszystkie planowane inwestycje w gaz i OZE, to krajowy system elektroenergetyczny będzie stabilny do 2030-2031 roku.

Słyszymy od inwestorów nieoficjalnie, iż jest duże zainteresowanie mocami gazowymi. jeżeli to, o czym dzisiaj słyszymy, zostanie zrealizowane plus całe OZE, daje nam to sytuację dość stabilną w systemie w perspektywie roku 2030-31. – zaznaczył Grzegorz Onichimowski.

Sieć przesyłowa bez ograniczeń, ale problem z generacją

Według Onichimowskiego, sieć przesyłowa w Polsce nie stanowi problemu – nie ma w niej ograniczeń, a rozwój infrastruktury planowany przez PSE zabezpieczy potrzeby na najbliższą dekadę. Wyzwaniem jest natomiast generacja energii, zwłaszcza przez centralnie dysponowane jednostki wytwórcze (JWCD).

Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, bo tej generacji dyspozycyjnej zaczyna nam brakować. Co więcej, ona zupełnie nie pasuje do sytuacji w systemie, bo zmienia się on z minuty na minutę, a parametry pracy jednostek centralnie dysponowanych nie nadążają za tymi zmianami. – wyjaśnia Onichimowski.

Gazowe źródła przejściowym rozwiązaniem

Firmy energetyczne widzą gaz jako najważniejszy element stabilizacji systemu. PGE i Enea aktywnie inwestują w nowe bloki gazowe, które mają zastąpić wygaszane moce węglowe. Wiceprezes PGE Marcin Laskowski mówił o znaczeniu gazu:

Stabilność w okresie przejściowym powinny nam dawać źródła gazowe, to dlatego tak dużo atencji poświęcamy projektom gazowym. W ubiegłym roku oddaliśmy do dyspozycji nowe bloki w Gryfinie, mamy w portfolio kolejny bardzo duży blok w Rybniku, który planujemy zakończyć na przełomie 2026/2027.

Inwestycje PGE i Enei w bloki gazowe

23 stycznia PGE zawarło z ZE PAK umowę dotyczącą nabycia 100% udziałów w PAK CCGT oraz 50% akcji w PGE PAK Energia Jądrowa. Spółka PAK CCGT realizuje inwestycję w blok gazowy klasy 600 MWe, który uzyskał 17-letni kontrakt na 493 MW po cenie 400,39 zł/kW/rok.

Enea również widzi w gazie najważniejszy element transformacji. Jak podkreślił wiceprezes Bartosz Krysta, firma ma w planach około 3 GW nowych mocy gazowych:

Nie jest tajemnicą, iż (są plany na) dwa bloki gazowe w Kozienicach, mamy też perspektywę na Połaniec, mamy perspektywę na instalacje gazowe w takiej pracy szczytowej. Są konkretne projekty rozpoczęte i na pewno gaz traktujemy jako paliwo przejściowe transformacji.

Idź do oryginalnego materiału