OECD ostrzega: opóźnienia w budowie elektrowni jądrowych mogą zagrozić transformacji energetycznej Polski

enerad.pl 2 godzin temu

Energetyka jądrowa kluczowym elementem dekarbonizacji

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w swoim najnowszym raporcie zwraca uwagę na ryzyko opóźnień w budowie elektrowni jądrowych w Polsce. Według ekspertów wszelkie przesunięcia harmonogramu mogą negatywnie wpłynąć na proces dekarbonizacji, a także prowadzić do wzrostu kosztów inwestycji.

OECD podkreśla, iż zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce może się podwoić w nadchodzących dekadach, dlatego istotne jest terminowe wdrożenie nowych źródeł stabilnej energii.

Biorąc pod uwagę skalę planowanej inwestycji w energetykę jądrową i jej kluczową rolę w osiąganiu zerowych emisji netto, wszelkie potencjalne opóźnienia będą miały wpływ na dekarbonizację i należy w takim przypadku ostrożnie zarządzać przekroczeniami kosztów – ostrzegają eksperci OECD.

Polska planuje choćby 9 GW mocy jądrowych

Zgodnie z rządowymi planami w Polsce mają powstać duże elektrownie jądrowe o łącznej mocy od 6 do 9 GW. Pierwszy blok jądrowy ma powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, a jego uruchomienie przewidziane jest na 2036 rok. W planach znajduje się również druga elektrownia jądrowa, jednak szczegóły dotyczące jej lokalizacji i harmonogramu nie zostały jeszcze oficjalnie przedstawione.

OECD zwraca także uwagę na rosnące zainteresowanie sektora prywatnego inwestycjami w małe reaktory modułowe (SMR), które mogłyby stanowić uzupełnienie systemu elektroenergetycznego.

Strategiczne wyzwania i rola magazynowania energii

Eksperci OECD podkreślają, iż Polska stoi przed wyzwaniem nie tylko w zakresie budowy nowych elektrowni jądrowych, ale także zapewnienia odpowiedniej infrastruktury magazynowania energii. Wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii (OZE), technologie magazynowania staną się najważniejsze dla stabilizacji systemu elektroenergetycznego.

OECD rekomenduje powołanie Rady Klimatycznej

Obecny rząd prowadzi przegląd strategicznych dokumentów dotyczących sektora energetycznego, w tym Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 roku oraz Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku (PEP2040). OECD wskazuje jednak, iż osiągnięcie konsensusu politycznego może być trudne.

Organizacja rekomenduje powołanie Rady Klimatycznej, podobnej do tych funkcjonujących w Niemczech, Francji i Szwecji. Taka instytucja mogłaby pomagać w budowaniu społecznego poparcia dla transformacji energetycznej oraz wspierać wdrażanie celów dekarbonizacyjnych do krajowego prawodawstwa.

OECD podkreśla, iż skuteczna realizacja programu jądrowego będzie wymagała stabilnej legislacji, efektywnego zarządzania ryzykiem oraz współpracy z sektorem prywatnym.

Idź do oryginalnego materiału