Budowa elektrowni gazowej w Ostrołęce zbliża się do końca

3 godzin temu
  • Moc bloku gazowo-parowego osiągnie 745 MW
  • Emisja CO2 wyniesie o 40% mniej niż w elektrowniach węglowych
  • W przyszłości paliwem dla jednostki będą biometan lub wodór

Elektrownia gazowo-parowa. Prace w ubiegłym roku

Intensywne roboty toczyły się w 2024 r. Wtedy odbywały się transporty kluczowych elementów i urządzeń, w tym turbiny gazowej. Dotarła na początku roku, a w połowie była już zamontowana. Dostawy objęły też, jak informuje Energa, m.in. transformatory blokowe (urządzenia odpowiedzialne ze podwyższenie poziomu napięcia, jaki występuje na wyjściu generatora, do poziomu napięcia odpowiedniego do przesyłu energii elektrycznej), a także układ smarny turbozespołu elektrowni.

Wykonano montaż turbozespołu (turbiny gazowej i parowej oraz generatora), kotła odzysknicowego i pomp wody chłodzącej. Nagazowano gazociąg o długości 28 km, który przesyła do elektrowni paliwo z interkonektora Polska–Litwa. Przyłącze ma zgody na użytkowanie na całym przebiegu (w województwach podlaskim i mazowieckim).

Jak będzie finansowana elektrownia jądrowa w Polsce?


W 2025 r. synchronizacja z siecią przesyłową

W 2025 r. zakończy się realizacja ostatnich budynków wchodzących w skład elektrowni gazowo-parowej, dojdzie do montażu instalacji i urządzeń pomocniczych bloku, m.in. stacji przygotowania wody czy gazu ziemnego. Na drugą połowę roku zaplanowano testy urządzeń, w tym przeprowadzenie pierwszego zapłonu turbiny gazowej (to najważniejsze dla jej uruchomienia) i synchronizację z KSE.

Blok gazowo-parowy. Niskoemisyjna elektrownia

Blok gazowo-parowy elektrowni w Ostrołęce osiągnie moc zainstalowaną 745 MW. Emisja CO2 będzie o 40% niższa niż w elektrowniach węglowych. Jednostka posłuży do bilansowania KSE, przejmując tę rolę od źródeł węglowych o wysokiej emisyjności. Charakteryzuje się dużą elastycznością pracy, umożliwia reakcję na zmiany zapotrzebowania na energię elektryczną (przy niestabilnym wytwarzaniu elektryczności przez odnawialne źródła energii). W przyszłości może być zmodernizowana, by wykorzystywać jako paliwo biometan lub wodór.

Przeczytaj także: Wielki magazyn energii elektrycznej PGE. Znamy wykonawcę

Idź do oryginalnego materiału