Nowa publikacja o wpływie OZE na środowisko
Grupa Polenergia i Uniwersytet Zielonogórski wspólnie opracowały publikację naukową dotyczącą wpływu farm fotowoltaicznych na bioróżnorodność. Analiza pt. „Zielony potencjał. Fotowoltaika przykładem energetyki odnawialnej wspierającej różnorodność biologiczną” powstała na bazie ponad rocznych badań prowadzonych na terenie Zespołu Farm Fotowoltaicznych Sulechów.
Dzielimy się z czytelnikami w równej mierze efektami badań, jak i dobrymi praktykami wspierania bioróżnorodności przez OZE – powiedział Adam Purwin, prezes zarządu Polenergii.
Badania nad bioróżnorodnością na farmach fotowoltaicznych
Farma fotowoltaiczna w Sulechowie powstała na terenach intensywnie użytkowanych rolniczo. Między 2019 a 2022 rokiem Polenergia uruchomiła w tym miejscu fotowoltaikę o łącznej powierzchni 60 hektarów i mocy prawie 30 MWp.
W ramach projektu, w 2021 roku na części terenu zasiano pierwszą łąkę kwietną. Rok później kolejny obszar został obsiany mieszanką rodzimych gatunków roślin. Eksperci z Uniwersytetu Zielonogórskiego badali wpływ tych działań na środowisko, monitorując różne grupy organizmów i procesy odbudowy ekosystemu.
Wyniki badań – farmy fotowoltaiczne a ekosystemy
Analiza przyrodników wykazała, iż odpowiednio zarządzane farmy PV mogą wspierać retencję wody, regenerację gleb oraz zwiększać populację chronionych gatunków. Publikacja omawia także sposoby minimalizowania wpływu OZE na środowisko oraz dobre praktyki, które mogą przyczynić się do zwiększenia bioróżnorodności w pobliżu farm fotowoltaicznych.
Energetyka fotowoltaiczna ma ogromny potencjał, dlatego zapraszamy do lektury publikacji, w której dzielimy się wynikami badań i doświadczeniami – powiedział Łukasz Buczyński, członek zarządu Polenergii.
Publikacja powstała przy współpracy z Ligą Ochrony Przyrody i autorami strony Dzicyzapylacze.pl. Wydrukowano ją na bezdrzewnym papierze ekologicznym, potwierdzającym zaangażowanie Polenergii w zrównoważony rozwój i odpowiedzialne gospodarowanie zasobami naturalnymi.
Kilka wniosków z badań
- Farmy fotowoltaiczne mogą wspierać różnorodność biologiczną
- Od momentu wysiania łąk kwietnych w 2021 r. liczba gatunków owadów i ptaków znacznie wzrosła.
- Lokalizacja farm PV ma najważniejsze znaczenie
- Farmy lokalizowane są na terenach rolniczych słabej klasy (IV-VI) oraz obszarach zdegradowanych, minimalizując wpływ na naturalne ekosystemy.
- Fotowoltaika a ochrona owadów zapylających
- Na farmie Sulechów zidentyfikowano ponad 100 gatunków roślin, w tym liczne rośliny nektarodajne, np. koniczyna, facelia, żmijowiec, lucerna. Zwiększona liczba kwiatów przyciąga owady zapylające, w tym pszczół miodnych i dzikich zapylaczy, co wspiera okoliczne uprawy.
- Wpływ farm PV na ptaki, płazy i ssaki
- Monitoring wykazał, iż liczba gatunków ptaków na terenie farmy wzrosła o 40% względem terenów sąsiadujących.
- Teren stał się siedliskiem dla płazów i gadów, w tym gatunków chronionych, co pokazuje pozytywny wpływ farmy na bioróżnorodność.
- Pozytywny wpływ na ekosystemy wodne i retencję wody
- Naturalne pokrycie roślinne farmy Sulechów zmniejsza erozję gleby, poprawia retencję wody i ogranicza odpływ powierzchniowy, co jest istotne dla przeciwdziałania skutkom suszy. Badania wskazują, iż takie ekosystemy mogą przyczynić się do wzrostu wód gruntowych, choć dokładne pomiary wymagają dłuższej obserwacji.
- Ekosystemy łąkowe jako wsparcie dla bioróżnorodności
- Od momentu wysiania łąk kwietnych liczba gatunków roślin wzrosła do 104, a wśród nich znajdują się rośliny chronione, np. kocanki piaskowe (Helichrysum arenarium).
Publikacja podkreśla konieczność dalszych analiz nad długoterminowym wpływem fotowoltaiki na ekosystemy i wdrażaniem najlepszych praktyk minimalizujących negatywne skutki.