ŚWIAT: Premier Donald Tusk wraz z przywódcami Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii udaje się do Kijowa, by wezwać Rosję do „całkowitego i bezwarunkowego” 30-dniowego zawieszenia broni. Wspólna wizyta ma charakter symboliczny i polityczny – liderzy chcą oddać hołd ofiarom wojny oraz potwierdzić poparcie dla Ukrainy. Spotkają się z prezydentem Zełenskim i zdalnie z innymi członkami „koalicji chętnych”, która ma pomóc w odbudowie ukraińskiej armii i zapewnieniu przyszłego bezpieczeństwa kraju po możliwym porozumieniu pokojowym.
ŚWIAT: Premier Donald Tusk ostro skrytykował europejskich przywódców, którzy pojawili się na paradzie wojskowej w Moskwie 9 maja, nazywając ich obecność „hańbą”. Była to reakcja na udział premiera Słowacji Roberta Ficy, który uścisnął dłoń Władimira Putina i wziął udział w obchodach w czasie trwającej wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Tusk wskazał, iż trudno zrozumieć, jak można być częścią Europy i świętować u boku agresora, który „morduje dzieci i atakuje inne państwa”.
ŚWIAT: Ambasada USA w Kijowie ostrzegła o ryzyku „potencjalnie znaczącego ataku lotniczego” w najbliższych dniach. Wezwała obywateli amerykańskich przebywających na Ukrainie do gotowości do natychmiastowego szukania schronienia w przypadku alarmu oraz do zgromadzenia zapasów. Ostrzeżenie zbiega się z końcem rosyjskiego, trzydniowego zawieszenia broni z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej. Mimo deklaracji Kremla, według strony ukraińskiej, walki na froncie nie ustały.
ŚWIAT: Holenderski minister spraw zagranicznych Caspar Veldkamp zaapelował do UE o pilny przegląd umowy handlowej z Izraelem, twierdząc, iż izraelska blokada pomocy humanitarnej dla Gazy narusza prawa człowieka. Jego zdaniem sytuacja jest „katastrofalna” i niezgodna z międzynarodowym prawem humanitarnym. Veldkamp podkreślił, iż od Izraela należy wymagać przestrzegania prawa, a Holandia zablokuje ewentualne przedłużenie planu działań UE-Izrael.
POLSKA: Pokolenie Z przy wyborze pracodawcy kieruje się przede wszystkim otwartą komunikacją z przełożonym (81,8%), równowagą między życiem zawodowym a prywatnym (79,8%) oraz stabilnością zatrudnienia (79,7%) – wynika z badania Uniwersytetu Warszawskiego i SW Research. Dla młodych ważniejsze od wysokich zarobków są dobre relacje w pracy, samorealizacja i komfort psychiczny. Praca zdalna, ekologia czy inkluzywność mają mniejsze znaczenie. Wyniki badania obalają stereotypy o młodych jako zwolennikach tylko elastyczności i wysokich wynagrodzeń.
POLSKA: Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla Mieszka R., podejrzanego o brutalne morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim; areszt odbywać będzie w zakładzie psychiatrycznym w Radomiu. Prokuratura twierdzi, iż podejrzany przyznał się do winy i wyjaśnił, iż chciał „stać się drapieżnikiem”, co miało uzasadniać atak. Obrońca zaprzecza przyznaniu się do winy i podkreśla potrzebę oceny psychiatrycznej. Według prokuratury zabójstwo nie było planowane, a ofiara – przypadkowa.
POLSKA: Nowe informacje dotyczące przejęcia mieszkania przez Karola Nawrockiego wskazują, iż w czasie przygotowań do nabycia lokalu należał on do rady fundacji „Świat Wrażliwy”, wspierającej osoby starsze i potrzebujące. Fundacja działała w sąsiedztwie mieszkania 80-letniego dziś Jerzego Ż., który w 2017 r. przekazał mu nieruchomość. Wcześniej deklarowano opiekę nad seniorem, jednak od 2024 r. przebywa on w państwowym DPS, a miasto pokrywa koszty jego pobytu. Cała sprawa budzi kontrowersje wokół etyki działań kandydata PiS na prezydenta.
POLSKA: Partia Nowa Nadzieja Sławomira Mentzena może zostać wykreślona z rejestru z powodu niezłożenia na czas sprawozdania finansowego za 2024 rok – termin minął 31 marca. Choć władze partii twierdzą, iż dokument złożono ostatniego dnia, PKW informuje, iż nie wpłynął on w ogóle. Grozi to delegalizacją ugrupowania. Podobny los może spotkać partię Janusza Korwin-Mikkego (KORWiN), która również miała problem z terminowym złożeniem sprawozdania.
ŚLĄSKIE: Katowickie TBS kończy budowę ekologicznego osiedla przy ul. Kosmicznej w Giszowcu – powstaje tam 111 mieszkań w siedmiu budynkach z fotowoltaiką, pompami ciepła i ogrodami deszczowymi. To pierwsza tak zrównoważona inwestycja spółki, realizowana zgodnie z unijną zasadą DNSH. Projekt otrzymał ponad 42 mln zł dofinansowania i wyróżnienia branżowe. Osiedle ma być gotowe pod koniec 2025 r. KTBS planuje już kolejne inwestycje, m.in. nowy budynek mieszkalno-usługowy przy ul. Kossutha 11 na osiedlu Witosa.
ŚLĄSKIE: Podczas posesyjnej konferencji prezydent Raciborza Jacek Wojciechowicz odniósł się do tematu gospodarki odpadami komunalnymi. Zapowiedział konieczność podwyżki opłaty do 27 zł od osoby, podkreślając, iż przez cały czas będzie to jedna z najniższych stawek w regionie. Projekt uchwały wycofano z obrad, by przedstawić dodatkowe analizy. Prezydent przypomniał też o działaniach ograniczających napływ odpadów spoza miasta i zapowiedział uszczelnienie procesów na składowisku. Podkreślił, iż system wywozu musi się bilansować, by nie stwarzać zagrożeń dla mieszkańców.
ŚLĄSKIE: W Piekarach Śląskich ruszył projekt „Escapetruck” – mobilna akcja profilaktyczna przeciwko handlowi ludźmi. Uczestnicy biorą udział w grze typu escape room, która odwzorowuje warunki życia ofiar tego procederu. Projekt realizowany przez m.in. Komendę Główną Policji i Uniwersytet Wrocławski ma na celu zwiększenie świadomości społecznej. Wydarzenie kierowane jest do młodzieży, nauczycieli i samorządowców. Akcja potrwa do 16 maja i odwiedzi osiem miast województwa śląskiego, m.in. Gliwice, Pszczynę i Żywiec.
ŚLĄSKIE: Gliwicką Palmiarnię w parku Chopina odwiedziło od początku roku 72 tys. osób, z czego 5 tys. tylko w ostatni weekend. Obiekt oferuje pięć pawilonów tematycznych z egzotyczną roślinnością i akwariami. Wśród aktualnych okazów warto zwrócić uwagę na Pachystacys lutea, Medinillę i ciborę papirusową. Od 2 do 8 czerwca odbędzie się wystawa kaktusów przygotowana przez Polskiemu Towarzystwu Miłośników Kaktusów, a w dniach 6–8 czerwca – towarzyszący jej kiermasz.