Dokument “Założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla obszaru miasta Poznania” został przyjęty w 2022 r. i zgodnie z ustawą Prawo energetyczne wymaga aktualizacji co trzy lata. Celem jest dostosowanie go do bieżących potrzeb mieszkanek i mieszkańców oraz wyzwań związanych z transformacją energetyczną miasta.
Konsultacje społeczne
Konsultacje mają na celu zebranie opinii, uwag, potrzeb oraz obaw poznaniaków w zakresie lokalnej polityki energetycznej, a także zwiększenie świadomości społecznej na temat transformacji energetycznej i dostępnych rozwiązań niskoemisyjnych. Zgłoszone uwagi będą uwzględnione w procesie aktualizacji dokumentu, aby lepiej odpowiadał na realne potrzeby i wyzwania mieszkańców Poznania.
Z dokumentem można się zapoznać na stronie poznańskiego urzędu.
Opinie, propozycje i uwagi zebrane w trakcie konsultacji społecznych zostaną wykorzystane podczas tworzenia aktualizacji “Założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla obszaru miasta Poznania”. Zebrane głosy pozwolą lepiej dostosować aktualizowany dokument “Założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla obszaru Miasta Poznania” do realnych warunków i wyzwań mieszkańców. Dodatkowym celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat lokalnej transformacji energetycznej i dostępnych rozwiązań niskoemisyjnych.
Prąd i ciepło w Poznaniu
Ciepło systemowe, a także dużą część prądu dla mieszkańców Poznania dostarcza przede wszystkim Elektrociepłownia Karolin należąca do Veolia Energia Poznań. Przez wiele lat głównym paliwem był tam węgiel, jednak spółka będzie przechodzić na zasilanie gazem ziemnym. Budowa bloków gazowych w Poznaniu zmniejszy emisję CO2 aż o 35%. Na razie w kotłach spalana jest także biomasa.
Kolejnym krokiem w kierunku transformacji energetycznej może być ciepło z ziemi. Poznań może być pierwszym z dużych polskich miast, w którym sieć ciepłownicza będzie zasilana ze złóż geotermalnych, czyli czystego i stabilnego źródła energii odnawialnej. W marcu rozpoczęły się tam badania sejsmiczne, dzięki którym znane będą możliwości wykorzystania tej energii.
W Poznaniu prąd i ciepło powstają nie tylko w EC Karolin, ale także w tamtejszej spalarni odpadów. Poznański ITPOK to “nowoczesne, ekologiczne, bezpieczne rozwiązanie problemu odpadów komunalnych oraz ich efektywne wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej i cieplnej”. Spalarnia powstała we współpracy miasta z firmą PreZero Zielona Energia sp. z o.o.