Poznań pierwszym polskim miastem przyjaznym mokradłom! Prestiżowe wyróżnienie dla stolicy Wielkopolski

3 dni temu
Zdjęcie: tempImageb7ZfHh


Poznań po raz kolejny udowodnił, iż jest liderem w działaniach proekologicznych. Stolica Wielkopolski została pierwszym polskim miastem, które uzyskało akredytację Miasta Mokradłowego, dołączając tym samym do prestiżowej grupy 31 miast na świecie. Wyróżnienie to podkreśla zaangażowanie Poznania w ochronę ekosystemów podmokłych i stawia go w jednym szeregu z takimi metropoliami jak Nagoya (Japonia), Hanzhou (Chiny), Genewa (Szwajcaria) czy Mechelen (Belgia).

Oficjalna lista nowych miast mokradłowych została ogłoszona podczas 64. posiedzenia Stałego Komitetu Ramsar, który zrzesza państwa podpisujące Konwencję Ramsarską – międzynarodowy układ na rzecz ochrony terenów podmokłych, ustanowiony w 1971 roku w irańskim kurorcie Ramsar.

Co oznacza wyróżnienie dla Poznania?

Aby znaleźć się na liście akredytowanych miast mokradłowych, Poznań musiał spełnić szereg wymagań, w tym wykazać się działaniami na rzecz ochrony cennych ekosystemów, ich monitorowania oraz edukacji ekologicznej mieszkańców. Wcześniej w Polsce istniało 19 tzw. obszarów ramsarskich, jednak obejmowały one głównie rezerwaty przyrody i parki narodowe, takie jak Stawy Milickie w Dolinie Baryczy czy Park Narodowy Ujście Warty. Poznań jest pierwszym dużym miastem w kraju, które uzyskało ten status.

To wyjątkowe osiągnięcie, które podkreśla znaczenie działań podejmowanych przez miasto na rzecz ochrony i zrównoważonego zarządzania mokradłami – podkreśla Natalia Weremczuk, zastępczyni prezydenta Poznania. – To nie tylko zaszczyt, ale przede wszystkim ogromna odpowiedzialność i zachęta do dalszej pracy na rzecz ochrony przyrody w stolicy Wielkopolski.

Mokradła w Poznaniu – gdzie można je znaleźć?

Mokradła to torfowiska, rzeki, jeziora, bagna i tereny zalewowe, które pełnią kluczową rolę w regulacji klimatu, magazynowaniu wody i ochronie różnorodności biologicznej. Fundacja WWF szacuje, iż mokradła stanowią ok. 4% powierzchni Polski, ale są jednocześnie najszybciej ginącym ekosystemem na świecie.

W Poznaniu tereny podmokłe można znaleźć m.in. w:
Dolinie Cybiny – jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów miasta, obejmujący rezerwat przyrody.
Dolinie Warty – najważniejszy teren zalewowy, chroniący miasto przed skutkami powodzi i suszy.
Lasku Marcelińskim – las miejski, w którym występują mokradła leśne.
Rezerwacie Meteoryt Morasko – obszar chroniony, w którym znajdują się tereny bagienne.

Konferencja „Pakt dla Mokradeł” – Poznań w centrum ekologicznych dyskusji

Od 3 do 5 lutego w Poznaniu odbędzie się konferencja „Pakt dla Mokradeł”, podczas której eksperci, naukowcy, przedstawiciele administracji, biznesu i organizacji ekologicznych będą omawiać znaczenie, wyzwania i sposoby ochrony terenów podmokłych.

Będziemy rozmawiać o torfowiskach, rzekach, jeziorach, obszarach nadmorskich, mokradłach miejskich, leśnych oraz tych w krajobrazie rolniczym. Poruszymy tematy związane ze zmianą klimatu, monitoringiem przyrodniczym, ochroną mokradeł w lasach, aktami prawnymi i restytucją terenów podmokłych – wyliczają organizatorzy wydarzenia.

Dlaczego ochrona mokradeł jest tak ważna?

Zmniejszają emisję gazów cieplarnianych – magazynują węgiel usunięty z atmosfery.
Regulują temperaturę – zatrzymują wilgoć i przeciwdziałają wzrostowi temperatury.
Zapobiegają suszy i powodziom – magazynują wodę i stabilizują poziom wód gruntowych.
Są siedliskiem wielu rzadkich gatunków – mokradła to dom dla unikalnej fauny i flory.

Poznań liderem ochrony przyrody w Polsce

Uzyskanie tytułu Miasta Mokradłowego to nie tylko prestiż, ale także kolejny krok w budowaniu ekologicznego Poznania. To również dowód, iż działania miasta w zakresie ochrony przyrody przynoszą realne efekty i stawiają stolicę Wielkopolski w gronie światowych liderów zrównoważonego rozwoju.

Dzięki temu wyróżnieniu Poznań ma szansę stać się inspiracją dla innych polskich miast, pokazując, iż troska o ekosystemy nie jest jedynie teorią, ale konkretnym działaniem na rzecz lepszej przyszłości.

Idź do oryginalnego materiału