W niedzielę 8 września rozpoczął się Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w stolicy Ekwadoru, Quito. Wydawałoby się, iż ten czas poświęcony będzie uwielbieniu Boga za wyjątkowy dar, jaki zostawił Kościołowi w Sakramencie Ołtarza. Dzięki niemu już podczas ziemskiego pielgrzymowania człowiek może dostąpić przecież zjednoczenia z Chrystusem. Organizatorzy podeszli jednak do sprawy inaczej. Głównym tematem kongresu ma być wizja powszechnego braterstwa, oparta na encyklice „Fratelli Tutti” Franciszka. Znaczną część refleksji uczestników wydarzenia stanowią zatem problemy polityczne i „marzenie” o globalnej utopii. Eucharystia zaś przedstawiona została jako najważniejsze narzędzie urzeczywistnienia podobnych wizji.
W niedzielę 8 września, w Uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w stolicy Ekwadoru rozpoczęła się mająca trwać tydzień impreza. Dziś, 9 września, trwa już pierwszy panel – zatytułowany „zraniony świat”. Uczestnicy kongresu będą mogli po porannej Mszy Świętej wysłuchać prelekcji o zagrożeniach dla „braterstwa i wspólnego domu”, jaką wygłosi Juan Manuel Cotelo, hiszpański scenarzysta i producent filmowy.
Wystąpienie poświęcone temu samemu problemowi wygłosi następnie dr. Rodrigo Guerra, sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Później głos zabierze burmistrz Quito Pabel Muñoz, by opowiedzieć o „ranach” w tym mieście. Na godzinę 15. przewidziano zaś świadectwo biskupa Komara pomocniczego diecezji Samborskiej na Ukrainie.
Oto program pierwszego dnia kongresu… ponoć eucharystycznego. Wyraźnie widać, iż w rzeczywistym jego centrum znajdzie się coś innego, niż cześć dla Ciała i Krwi Pańskiej. Oczywiście, sakramentalne znaczenie Sakramentu Ołtarza zostało zauważone m.in. w Dokumencie Bazowym wydarzenia, jednak główne zainteresowanie skierowano na inkluzywny projekt polityczny – marzenie Franciszka o „powszechnym braterstwie”.
Otwarcie zresztą przyznają to organizatorzy. Za przewodnie hasło wydarzenia obrano slogan „braterstwo dla uzdrowienia świata”. W Dokumencie Bazowym odnajdziemy wiele odwołań do encykliki „Fratelli Tutti”. Nie brak jednak również licznych odniesień do „synodalności”. „Narodowy Kongres Eucharystyczny; teraz Lud Boży Ekwadoru, pod opieką Niepokalanego Serca Maryi, zaprasza chrześcijan z całego świata, aby rozważać i przeżywać Eucharystię jako miejsce braterstwa, które uzdrawia świat”, wyjaśniają dobitnie swoje intencje organizatorzy wydarzenia.
„Kościół ze swej strony porusza się w (…) procesie rozeznania synodalnego, stawiając sobie pytanie; starając się, poczynając od Kościoła lokalnego, kontynentalnego i powszechnego, odzyskać swoją istotę bycia synodalnym, krocząc razem w komunii i uczestnictwie, wypełniając w ten sposób swoje odwieczne powołanie, „aby poszerzać przestrzeń swego namiotu” (por. Iz 54,2), aby w ten sposób był miejscem braterskiego i radykalnego włączenia, wspólnej przynależności i głębokiej gościnności”, czytamy w dokumencie mającym stanowić podstawę kongresowych rozważań.
„Dziękujemy Bogu, iż ten Kongres Eucharystyczny odbędzie się pomiędzy dwoma zgromadzeniami ogólnymi Synodu Biskupów w Watykanie (październik 2023 – październik 2024), postrzegamy go jako proroczy znak uczty eucharystycznej, jako centrum i pełny wyraz synodalności”, dodają autorzy. „Wznieśmy nasze serca w uwielbieniu i prośmy Boga, słowami papieża Franciszka, o łaskę przygotowania naszych serc na spotkanie z braćmi niezależnie od różnic idei, języka, kultury, religii; by namaścił całą naszą istotę olejem swego miłosierdzia, leczącym rany błędów, nieporozumień i sporów; o łaskę, aby nas posyłał z pokorą i łagodnością na trudne, ale owocne drogi dążenia do pokoju”, zachęcają.
Źródło: iec2024
FA