Malownicza panorama na dolinę górnego Sanu i ukraińskie Bieszczady. Na południu ciąg najwyższych szczytów z Haliczem, Kopą Bukowską i całym grzbietem Bukowego Berda, Połoniny Caryńskiej i Wetlińskiej aż po Smerek… Takie widoki rozciągają się z 34-metrowej wieży na Jeleniowatym k. Mucznego. choćby jednodniowa wycieczka w te rejony może zapewnić wiele atrakcji. I nie chodzi tu tylko o możliwość aktywności fizycznej oraz nacieszenia oczu zimowym krajobrazem, ale i walory przyrodnicze oraz historyczne.
34-metrową, stalowo-drewnianą konstrukcję wyłaniającą się z bieszczadzkich lasów można zauważyć już przy Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem. Do wieży stojącej na Jeleniowatym (907 m n.p.m) dotrzemy z dwóch lokalizacji, które tworzą pętlę. Z obu po ok. 40 minutach osiągniemy cel.
Są dwie drogi
Wiodąca lasem, ścieżka z Mucznego ma swój początek za budynkiem Centrum Promocji Leśnictwa.
Alternatywna, łagodniejsza trasa rozpoczyna się ok. 1 km za CPL, z lewej strony drogi z Mucznego w kierunku Tarnawy Niżnej. Znajdujące się tam tablice informacyjne pozwalają nie przeoczyć wejścia.
Z tego miejsca, w kierunku wieży prowadzą wyraźne oznaczenia, w części pokrywające się ze ścieżką przyrodniczo-historyczną „Leśniczówka Brenzberg”. Wiedzie ona do polany, na której stała niegdyś leśniczówka, gdzie UPA w brutalny sposób wymordowała 74 Polaków. Na trasie w kierunku wieży znajdują się tablice informujące o tych wstrząsających wydarzeniach z sierpnia 1944 r., jak również pozostałości po zabudowaniach.
Na miejscu zbrodni postawiono obelisk i drewniany krzyż. Aby je zobaczyć należy przy wspomnianych tablicach zboczyć ze ścieżki prowadzącej w lewo ku wieży widokowej, kierując się kilkadziesiąt metrów prosto, pomiędzy ogrodzonymi uprawami leśnymi. Warto poświęcić kilka chwil na refleksję…
Gdy wróci się na szlak wiodący do wieży, już bez żadnych przystanków powiedzie on ku celowi wędrówki. A ten jest okazały! 34-metrowa konstrukcja jest jedną z najwyższych tego typu w Bieszczadach, stąd przy dobrej pogodzie czekają na turystów bajkowe widoki. I to za darmo.
Zobaczyć wilka i żubra
Ponieważ wycieczka na wieżę nie zajmuje zbyt wiele czasu, wracając z Mucznego warto też skorzystać z innych okolicznych atrakcji.
Jeszcze w samym Mucznem – w Centrum Promocji i Leśnictwa można odwiedzić Pawilon Wystawowy Fauny i Flory Bieszczadzkiej. „Spotkamy” tam naturalnej wielkości niedźwiedzia, wilki czy żubry, które wywołają niejedno „wow”, a wspólne zdjęcie może być ciekawą pamiątką z ferii.
Nie lada atrakcją jest z pewnością zagroda pokazowa żubrów, położona w uroczysku Krutyjówka pomiędzy Mucznem a Stuposianami. Majestatyczne zwierzęta skutecznie przykuwają uwagę nie tylko najmłodszych. „Królów puszczy” można podziwiać ze specjalnych platform widokowych. Wejście na teren zagrody jest bezpłatne.
Nieco dalej, przy tej samej drodze w kierunku Stuposian, znajduje się natomiast plenerowa ekspozycja wypału węgla drzewnego. Można tu m.in. obejrzeć z bliska ogromną stalową retortę i dowiedzieć się więcej o unikalnej i trudnej profesji, której nie każdy mógłby sprostać.