Polskie firmy pod presją zmian. 85% działa już na rzecz dekarbonizacji

enerad.pl 2 dni temu

Znaczenie dekarbonizacji w strategii biznesowej

Wartość Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki za II półrocze 2024 roku wyniosła 62 punkty, co oznacza wzrost o 1 punkt względem poprzedniego półrocza. Zebrano dane od 157 firm – głównie średnich i dużych, reprezentujących m.in. usługi, przemysł chemiczny, energetykę oraz handel.

Wzrost indeksu, choć niewielki, potwierdza stabilny trend rosnącego znaczenia dekarbonizacji w działalności firm. Najbardziej aktywne pozostają średnie i duże przedsiębiorstwa, które wdrażają konkretne rozwiązania i coraz częściej obliczają swój ślad węglowy.

Źródło: Trzeci Odczyt Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki

W II półroczu 2024 r. aż 61% firm zadeklarowało, iż znaczenie dekarbonizacji w ich strategii wzrosło, a w 21% organizacji wzrosło ono „znacząco”.

Szukasz wykonawców do projektów OZE w swojej firmie?

Dodaj darmowe ogłoszenie na enerad.pl i znajdź partnerów do realizacji inwestycji w fotowoltaikę, magazyny energii, pompy ciepła i inne rozwiązania energetyczne.

Dodaj ogłoszenie

Rosnące zaangażowanie pracowników i inwestycje

Firmy coraz aktywniej angażują pracowników w działania dekarbonizacyjne. 52% respondentów potwierdziło wzrost zaangażowania zespołu, a 10% – znaczny wzrost.

Źródło: Trzeci Odczyt Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki

Łącznie 43% przedsiębiorstw zwiększyło nakłady inwestycyjne na działania związane z dekarbonizacją i ochroną środowiska. Tylko 2% firm zadeklarowało spadek nakładów.

Wzrost presji ze strony otoczenia biznesowego

Presja na działania dekarbonizacyjne pochodzi przede wszystkim z rynku – klienci, dostawcy i partnerzy coraz częściej wymagają określonych standardów środowiskowych.

Źródło: Trzeci Odczyt Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki

81% firm uznało, iż ta presja wzrosła lub wzrosła znacząco. Dla porównania, wzrost wymagań regulacyjnych dostrzegło jedynie 45% firm.

Problem greenwashingu i ograniczone wsparcie państwa

Źródło: Trzeci Odczyt Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki

Zjawisko greenwashingu, czyli pozorowania działań na rzecz klimatu, przez cały czas występuje. 40% respondentów stwierdziło, iż problem się nasilił, a 9% zauważyło jego osłabienie.

Źródło: Trzeci Odczyt Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki

Jedynie 22% firm dostrzegło wzrost wsparcia ze strony instytucji publicznych, natomiast aż 71% nie odnotowało żadnych zmian w tym zakresie.

Obliczanie śladu węglowego i wdrażanie rozwiązań

Znaczący wzrost dotyczy obliczania śladu węglowego. 59% firm zadeklarowało takie działania, wobec 47% w poprzednim półroczu. 42% firm wdrożyło rozwiązania ograniczające emisje, a kolejne 24% planuje ich wprowadzenie. Tylko 15% organizacji nie planuje działań w tym obszarze.

Źródło: Trzeci Odczyt Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki

Deregulacja – oczekiwania firm

Po raz pierwszy IDPG zapytał firmy o ich sentyment wobec deregulacji. 67% respondentów liczy na zmniejszenie regulacji, z czego 45% oczekuje raczej niewielkich zmian.

Michał Hetmański, prezes Fundacji Instrat, skomentował:

Trwająca dyskusja o obowiązkach regulacyjnych jest potrzebna, ale niech nie znika nam sprzed oczu najważniejszy wniosek płynący z tego badania. Z jednej strony firmy oczekują zmniejszenia obowiązków, ale z drugiej przyznają, iż wsparcie państwa jest za niskie i oczekują większego. Rząd musi zatem nie tylko wycofywać się, ale też umiejętnie pomagać.

Wnioski i wyzwania

Indeks wskazuje na coraz bardziej realne działania firm. Jak zauważył Piotr Szlagowski-Budacz z Qemetica:

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki staje się platformą służącą dyskusji na temat obecnych i przyszłych wyzwań w tym zakresie.

Z kolei Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP, dodał:

Naszym wspólnym zadaniem pozostaje dostarczenie wiedzy i zasobów małym i średnim przedsiębiorstwom, aby również podjęły aktywne działania w tym zakresie.

Źródło: Trzeci odczyt Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki, Fundacja Instrat, Pracodawcy RP

Idź do oryginalnego materiału