– Rozwój Subregionu Suwalskiego w latach 2023 – 2027 – tak brzmiało hasło konferencji programowej z cyklu: Polityka rozwoju Unii Europejskiej i rządu polskiego, której organizatorami w dniu 23 września br. byli Krzysztof Jurgiel, poseł do Parlamentu Europejskiego i Kazimierz Gwiazdowski, poseł na Sejm RP, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W konferencji urządzonej na terenie suwalskiego Parku Naukowo Technologicznego uczestniczyli przedstawiciele świata polityki, nauki, władz samorządowych, administracji rządowej, przedsiębiorcy i rolnicy.
Poseł do PE, Krzysztof Jurgiel oraz Radna Powiatu Sejneńskiego, Anna Siebert na wstępie określili zasadnicze cele Konferencji: przede wszystkim jej charakter informacyjny o tym jak na tle polityki rozwojowej Unii Europejskiej, rządu polskiego i woj. podlaskiego przedstawiają się możliwości rozwojowe Subregionu Suwalskiego oraz jakich środków finansowych należy się spodziewać w skali regionalnej i lokalnej z nowego wieloletniego budżetu UE.
Pierwszy panel: strategiczny o polityce rozwoju UE, rządu polskiego, samorządu woj. podlaskiego – stwarzającej szanse rozwoju Subregionu Suwalskiego – poprowadził europoseł Krzysztof Jurgiel. Wzięła w nim udział sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Rozwojowej, Małgorzata Jarosińska – Jedynak.
Pani minister podkreśliła, iż polityka regionalna w perspektywie do 2030 r. kładzie nacisk na rozwój społecznie i terytorialnie zrównoważony kraju poprzez zmniejszanie dysproporcji w poziomie rozwoju społeczno – gospodarczego różnych terytoriów. Zupełnie inaczej było za rządów PO – PSL, które wspierały wielkie ośrodki miejskie, zaniedbując tzw. Polskę lokalną. W Krajowej Strategii Rozwojowej obecnego rządu wskazano Augustów i Grajewo oraz 24 gminy tego subregionu jako zagrożone trwałą marginalizacją, a wobec tego wymagające specjalnej pomocy w ramach tzw. obszarów strategicznej interwencji.
W kolejnej perspektywie finansowej UE będzie przez cały czas funkcjonował program dla Polski Wschodniej pod nową już nazwą Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej ( ponad 12 mld 773 mln zł.). Warto przypomnieć, iż głównym inicjatorem tego programu był Krzysztof Jurgiel. Z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej na lata 2021 – 2027 skorzystają podmioty z Subregionu Suwalskiego w działaniach dotyczących przedsiębiorczości, energii i klimatu, bioróżnorodności, zrównoważonej mobilności miejskiej oraz turystyki.
Małgorzata Jarosińska – Jedynak przedstawiła pełne spektrum funduszy europejskich, jakie umożliwiają finansowanie strategii rozwoju Subregionu Suwalskiego. Wg niej fundusze europejskie, jak i krajowe, dają szanse, by subregiony z Polski Wschodniej dogoniły gospodarczo pozostałe w Polsce.
Motywem przewodnim wystąpienia panelowego posła do PE – Krzysztofa Jurgiela były możliwości rozwoju Subregionu Suwalskiego na podstawie prowadzonej polityki rozwoju. – W polityce rozwoju ważne jest planowanie – powiedział – bo dzięki niemu wiemy dokąd zmierzamy i możemy racjonalnie gospodarować dostępnymi środkami. Ponieważ Polska należy do ONZ obowiązuje nas Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030, podpisana w 2015 r., która wyznaczyła 17 celów m in. wyeliminowanie głodu, „dobre zdrowie i jakość życia”, „koniec ubóstwa”, „czysta i dostępna energia”.
Z kolei Unia Europejska adresuje do państw członkowskich uzgodnione dokumenty programowe, takie jak: Europejski Zielony Ład, którego nadrzędnym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej Europy do 2050 r., a także programy wynikające z Traktatu o Funkcjonowaniu UE z 2009 r., wśród nich: Wieloletnie Ramy Finansowe, Polityka Spójności , Wspólna Polityka Rolna, Plan Odbudowy, Długoterminowa wizja dla Obszarów Wiejskich do 2040 r.
W końcowej części wystąpienia Krzysztof Jurgiel zaprezentował system dokumentów strategicznych na poziomie krajowym i regionalnym.
Poseł Kazimierz Gwiazdowski mówiąc o źródłach finansowania rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w Polsce, zaznaczył, iż pieniądze pochodzą z budżetu krajowego i UE. Wydatki ogółem na rolnictwo, rynki rolne i rozwój wsi na 2022 r. zaplanowano w kwocie 40 759 665 tys. zł. Podkreślił, iż zreformowana WPR w latach 2023 – 2027 będzie korzystać z solidnego długoterminowego budżetu UE. Polska przygotowała swój Plan Strategiczny dla WPR, gdzie płatności bezpośrednie zbliżą się wreszcie do średniej unijnej.
Biorący udział w panelu marszałek Artur Kosicki wyraził zadowolenie, iż w nowej perspektywie finansowej UE samorząd woj. podlaskiego otrzyma więcej środków – ok. 1,3 mld euro. A to oznacza możliwość zrealizowania większej liczby projektów na poziomie lokalnym. W ramach programu regionalnego wsparcie będzie dotyczyło m.in. sektora przedsiębiorstw, cyfryzacji, OZE, błękitno – zielonej infrastruktury, edukacji, kultury, turystyki, sfery ochrony zdrowia i środowiska naturalnego.
Dr hab. prof. UwB Aleksander Maksimczuk poinformował o wynikach swoich badań, które zidentyfikowały spore luki rozwojowe tej części woj. podlaskiego, które tu przez cały czas istnieją pomimo sprzyjającej polityki państwa. Kolejne lata napawają nadzieją, iż nastąpi istotna poprawa.
Debata drugiego panelu, który prowadził Andrzej Jurkiewicz, w dużej mierze dotyczyła aktualnych i perspektywicznych przedsięwzięć poszczególnych samorządów, które chcą pokonać zapóźnienia w infrastrukturze drogowej, komunalnej i wykorzystać odnawialne źródła energii. Na podstawie swoich strategii rozwojowych zintensyfikują starania o pozyskanie funduszy unijnych, krajowych, a także szczebla wojewódzkiego.
Prezydent Suwałk – Czesław Renkiewicz pochwalił politykę zrównoważonego rozwoju będącą adekwatną odpowiedzią na wcześniejsze uprzywilejowanie metropolii i aglomeracji miejskich. Podzielił się swoimi obawami co do przyszłości, jakie wywołuje kryzys energetyczny. Jego zdaniem zabraknie pieniędzy na wszystkie zadania samorządowe, każda zaś dotowana funduszami inwestycja wymaga własnych środków. Wysokie ceny energii wymuszają realizację przedsięwzięć, takich jak: oszczędny system oświetlenia miasta, przebudowa energetyki cieplnej na zasilanie biomasą, łącznie z kogeneracją. Suwałki zamierzają wybudować samowystarczalny system produkcji energii wykorzystujący OZE, w przyszłości także wodór.
Burmistrz Augustowa – Mirosław Karolczuk wskazał na znaczenie Strategii Rozwoju Miasta do roku 2030. Cel nadrzędny strategii brzmi: „Augustów – Miasto napędzane przez naturę”. Uzupełniają go trzy cele poziomu strategicznego będące filarami planowanych zmian, z wykazem konkretnych działań. Władzom samorządowym chodzi o wzrost poziomu życia mieszkańców, rozwój nowoczesnej i stabilnej gospodarki z atrakcyjnymi miejscami pracy oraz adaptację do zmian klimatu i ochronę środowiska. Mówiąc o rozwoju funkcji uzdrowiskowych z zadowoleniem przyjął rządowe decyzje o wspieraniu uzdrowisk z programów krajowych. Augustów planuje urządzenie Królewskiego Parku Uzdrowiskowego.
Powiat Sejneński został zaliczony do Obszaru Strategicznej Interwencji w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030. Gminy wiejskie tj. Krasnopol, Sejny, Puńsk i Giby zdefiniowane zostały jako obszary zagrożone trwałą marginalizacją. Starosta Maciej Tomasz Plesiewicz – zdeterminowany w staraniach o fundusze z różnych źródeł – jest pełen nadziei na wyjście powiatu z kręgu gospodarczego i społecznego upośledzenia. Ruszyły inwestycje drogowe, komunalne i w sferze społecznej. Nigdy przedtem nie było tak dużej skali dofinansowania zewnętrznego jak obecnie. Strategia Rozwoju Powiatu na lata 2021 – 2027 stanowi przewodnik do realizacji przedsięwzięć, które zaowocują dobrymi zmianami dla mieszkańców.
W omawianym panelu uczestniczyła dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego – Joanna Sarosiek skupiając się na roli samorządu w nowym modelu polityki rozwoju kraju. Natomiast z tego Urzędu Mirosława Jaroszewicz – Łojewska, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, przedstawiła na podstawie komunikatu Komisji Europejskiej główne elementy wizji rozwoju obszarów wiejskich UE do 2040 r. – w kierunku silniejszych, lepiej skomunikowanych, odpornych i zamożnych obszarów wiejskich. Skuteczność wspólnych i skoordynowanych działań powinna ulec zdecydowanej poprawie po przyjęciu unijnego Paktu dla Obszarów Wiejskich.
O aktualnych i strategicznych inicjatywach, jakie podejmuje samorząd miasta Sejny, mówił burmistrz Arkadiusz Nowalski. Odnotował pozytywne wyniki starań o budowę mieszkań i rewitalizację terenów rekreacyjnych. Planowana jest budowa zakładu produkcji farmaceutycznej z wykorzystaniem 8 gatunków roślin leczniczych, uprawianych przez okolicznych rolników. Dzięki środkom Polskiego Ładu miasto zrealizuje projekt elektrociepłowni. Bliskim zamiarem jest utworzenie spółdzielni energetycznej. Burmistrz Arkadiusz Nowalski podziękował posłowi do PE – Krzysztofowi Jurgielowi za wydatną pomoc w pozyskiwaniu funduszy na przedsięwzięcia inwestycyjne miasta. Przypomniał, iż kiedy K. Jurgiel był ministrem rolnictwa w tym resorcie została przygotowana ustawa o spółdzielniach rolników, która posłuży jako wzór do powołania spółdzielni energetycznej obsługującej Sejny i część powiatu.
Krzysztof Jurgiel zakończył konferencję wskazując na duże możliwości rozwoju subregionu oraz podkreślił istotną rolę społeczności lokalnych w kształtowaniu rozwoju.
Artykuł sponsorowany