Polityczny spór o „Czyste powietrze”. PiS oskarża, prezes WFOŚiGW odpowiada

1 dzień temu
Zdjęcie: 31.03.2025. Kielce. WFOŚiGW. Konferencja prasowa Prawa i Sprawiedliwości / Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce


W poniedziałek (31 marca) przed siedzibą Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach odbyła się konferencja prasowa polityków Prawa i Sprawiedliwości. Działacze krytykowali obecny zarząd Funduszu i apelowali o wypłatę zaległych środków dla uczestników programu „Czyste Powietrze”.

Przypomnijmy, 28 marca kilkadziesiąt osób protestowało przed siedzibą WFOŚIGW. Przedsiębiorcy domagali się zaległych płatności za zrealizowane inwestycje.

– Ten program za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości był priorytetem – mówiła przed siedzibą WFOŚiGW posłanka PiS, Anna Krupka, szefowa Świętokrzyskich struktur partii.

– w tej chwili program „Czyste powietrze” nie jest realizowany prawidłowo, co prowadzi do problemów społecznych. Przedsiębiorcy są zdesperowani i wołają o pomoc – dodała.

Ryszard Gliwiński, były prezes WFOŚiGW w Kielcach, poinformował, iż według jego źródeł gminy w województwie świętokrzyskim nie są zainteresowane współpracą z funduszem, co jego zdaniem grozi wstrzymaniem programu.

– Wcześniej 102 gminy w regionie podpisały porozumienia i współpracowały z funduszem – zaznaczył Ryszard Gliwiński.

Konferencji prasowej Prawa i Sprawiedliwości przysłuchiwał się obecny prezes WFOŚiGW Jacek Skórski, który nazwał twierdzenia swoich poprzedników kłamstwem.

– jeżeli pan Gliwiński posiada informacje z funduszu, postaram się ustalić, kto mu je przekazuje. Jednocześnie podkreślam, iż są one nieprawdziwe – oświadczył Jacek Skórski.

Jak dodał, podjął szereg działań mających na celu przyspieszenie rozpatrywania wniosków, w tym zatrudnienie dodatkowych pracowników oraz wewnętrzne zmiany kadrowe.

Przypomnijmy, iż od poniedziałku (31 marca) można korzystać z nowej odsłony programu „Czyste Powietrze”. Wprowadzono zmiany, takie jak likwidacja dofinansowania do wymiany kotłów gazowych oraz podniesienie progów dofinansowania. Osoby o najniższych dochodach (do 1300 zł na osobę w rodzinie) mogą liczyć na stuprocentowy zwrot kosztów inwestycji.

Autor: Jowita Plech


Idź do oryginalnego materiału