Polityczny plan czwartku: Sejm o budżecie, podkomisji Macierewicza i kolejna próba odwołania Matysiak, raport końcowy komisji ds. wyborów kopertowych, komisja o odwołaniu Czabańskiego

300polityka.pl 3 godzin temu

Sejm wznowi obrady o 10:00 od dziesięciominutowego bloku głosowań, w trakcie którego posłowie ponownie zajmą się zmianami w składach osobowych komisji sejmowych - w tym przede wszystkim odwołaniem Pauliny Matysiak z komisji infrastruktury. Poprzednim razem posłowie PiS i części Konfederacji zerwali kworum (o czym pisaliśmy tutaj).


Od 10:10 do 12:30 potrwa seria pytań bieżących. Wiceszef MON Cezary Tomczyk zapowiedział, iż ok. 12:00 przedstawi „informację dotyczącą zniszczenia samolotu TU-154M-102 przez podkomisję smoleńską, którą kierował A. Macierewicz”.


Z kolei od 12:30 do 14:00 Sejm - na wniosek PiS - wysłucha informacji bieżącej ws. dramatycznej sytuacji finansowej w polskiej ochronie zdrowia, w tym realnego zagrożenia utraty bezpieczeństwa lekowego.


Pozostałą część obrad zajmie sześciogodzinna debata poświęcona ustawie budżetowej oraz ustawie okołobudżetowej na 2025 rok, która potrwa do godziny 20:00.


O 9:00 Komisja Spraw Zagranicznych zaopiniuje kandydatury na ambasadorów w Grecji, Kolumbii i Senegalu. O 16:00 Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpatrzy i zaopiniuje poselski wniosek w sprawie odwołania przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego.


Również o 16:00 zbierze się komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Podczas posiedzenia ma zostać zaprezentowany i przyjęty końcowy raport, wraz z zawiadomieniami do prokuratury. Z kolei o 17:00 szef MON przedstawi na Komisji Obrony Narodowej informację na temat działań realizowanych przez żołnierzy na dotkniętych powodzią terenach oraz nt. rozpoczętej przez Siły Zbrojne RP operacji "Feniks".


Senat wznowi obrady o 10:00. Podczas drugiego dnia posiedzenia izby wyższej senatorowie zajmą się m.in. nowelizacją ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, a także zapozna się z informacją o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich w 2023 r. wraz z uwagami o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela.


Na 14:00 zaplanowano konferencję prasową ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego m.in. na temat pomocy dla rolników poszkodowanych w wyniku powodzi.
Idź do oryginalnego materiału