
Portal Zero.pl opublikował materiał dotyczący powiązań politycznych osób zajmujących kierownicze stanowiska w warszawskich szpitalach i spółkach medycznych. Według publikacji, funkcje zarządcze oraz miejsca w radach nadzorczych zajmują samorządowcy i działacze związani głównie z Koalicją Obywatelską, PSL oraz Trzecią Drogą.
Jak podano, prezesem Szpitala Czerniakowskiego jest Paweł Obermeyer, radny sejmiku województwa mazowieckiego związany z PSL. W radzie nadzorczej tej placówki zasiada również burmistrz Robert Kempa.
W przypadku Szpitala Wolskiego członkinią zarządu jest Elżbieta Lanc, radna sejmiku mazowieckiego i była wicewojewoda mazowiecka. Przewodniczącym rady nadzorczej pozostaje Adam Hac, wiceburmistrz Woli i były kandydat KO, a dyrektorem ds. lecznictwa jest Arkadiusz Ciupak, radny warszawskiej Wesołej związany z Koalicją Obywatelską.
Portal zwrócił także uwagę na Szpital Praski. Jego prezesem jest Andrzej Golimont, były radny miejski związany z SLD. Członkinią zarządu placówki pozostaje Ewa Kacprzak-Szymańska, była wiceburmistrz Ochoty i kandydatka KO w wyborach samorządowych.
Podobne przykłady mają dotyczyć Warszawskiego Centrum Opieki „Kopernik” oraz rad społecznych działających przy publicznych zakładach opieki zdrowotnej. Wśród wymienianych osób znaleźli się obecni i byli samorządowcy różnych szczebli.
Publikacja pojawiła się w czasie trwającej debaty o zarządzaniu miejską służbą zdrowia po ujawnieniu kontrowersji związanych z wynagrodzeniami w Szpitalu Południowym.
Krótko przed ukazaniem się artykułu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, iż zakończono proces odwoływania polityków z rad nadzorczych miejskich spółek medycznych.
„To nie jest kwestia podważania czyjejkolwiek uczciwości czy kompetencji. To kwestia troski o zaufanie warszawianek i warszawiaków do publicznej ochrony zdrowia” – napisał prezydent stolicy w serwisie X.





![Poseł Grabowski stanął przy torach. Zwrócił się do wiceministra [WIDEO]](https://www.eostroleka.pl/luba/dane/pliki/zdjecia/2026/mg-0.jpg)
![„Kurpie, jesteście dumni". Spotkanie Konfederacji w Ostrołęce [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://www.eostroleka.pl/luba/dane/pliki/zdjecia/2026/polit.png)






