Koncerty, wystawy, kiermasz sztuki i rzemiosła, targ śniadaniowy – tak zapowiada się sobotnie Święto Saskiej Kępy, które odbędzie się w sobotę, 24 maja od godz. 14.00. W tym roku uczestnicy będą się bawić pod hasłem „Pogoda na szczęście!”, a barwą dominującą będzie błękit.
– Myślę, iż doskonale oddaje ono atmosferę naszego Święta, tego artystycznego wydarzenia i „festynu z górnej półki”. Oddaje też ono atmosferę, jaka zapanowała w społeczeństwie. Po latach przerwy spowodowanych epidemią wróciliśmy do wspólnego przebywania i przeżywania pięknych chwil. Do spokoju i radości. Do cieszenia się wiosną, do wspólnej zabawy i tańca – mówi Burmistrz Pragi-Południe Tomasz Kucharski. Przypomina, iż od wielu lat święto, które wyrosło z happeningu artystów, jest przygotowywane tylko siłami Dzielnicy Praga-Południe.
– W 1995 roku zorganizowali happening „Francuska ulicą artystów” – mówi. – Odbywały się m.in. wystawy w niedziałającym już kinie Sawa. Potem prace z tych wystaw umieszczone zostały w witrynach sklepów przy ul. Francuskiej. Przykładowo w witrynie sklepu mięsnego umieszczono akt kobiecy. Wzbudziło to ogromne zdziwienie i zainteresowanie – wspomina burmistrz.
– Gorąco zapraszam do wspólnej zabawy. Mam nadzieję, iż będzie barwnie, pięknie i kolorowo – zachęca burmistrz. – Święto ma już swoją markę, jest czwartą najbardziej rozpoznawalną imprezą w Warszawie. Bywało tutaj już po 100 tys. osób, mam nadzieję, iż w tym roku też tak będzie – zapowiada.
Podczas tegorocznego święta tradycyjnie czeka na gości kiermasz artystyczny wzdłuż ul. Francuskiej, gdzie nabyć będzie można m.in. obrazy, grafikę, rękodzieło, autorską biżuterię czy ceramikę.
– Będzie w sumie 65 stoisk/namiotów dla artystów i rzemieślników – zapowiada Maria Juszczyk. –Staraliśmy się tak wybierać wystawców, by zapewnić najwyższą jakość wyrobów ceramicznych, jubilerskich itp.
Święto Saskiej Kępy
Zapraszamy do odwiedzenia Miasteczka Artystów oraz wystaw o architektach i architekturze Saskiej Kępy, o historii, ludziach i aktorach tego miejsca. Głodnych nakarmi dobrze znany warszawiakom Targ Śniadaniowy. Doświadczalna Pracownia Litografii im. Pabla Picassa, Obrońców 28/30 zaprasza o godz. 17.00 na bluesa i wernisaż grafiki.
Dzieci bawią się w Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 2 im. dr. Henryka Jordana przy ul. Nobla 18 (dojazd też od ul. Saskiej) już od godz. 11:00. Będą występy artystyczne, zabawy sportowe, warsztaty plastyczne, stolik gier oraz stoiska zaprzyjaźnionych instytucji (m.in. Biblioteki Publicznej).
– Rozpoczniemy o godz. 14.00 tradycyjnym już barwnym korowodem, który ruszy z ul. Obrońców, spod pomnika patronki Saskiej Kępy, Agnieszki Osieckiej – zapowiada burmistrz.
– Będzie ją prowadziła Big Bike Orchestra i tancerze z Teatru Sztuka Ciała – informuje dyrektorka PROMu Kultury Saska Kępa Maria Juszczyk, odpowiedzialna za program artystyczny Święta.
Na dwóch specjalnie przygotowanych scenach odbędzie się 8 koncertów. – Staraliśmy się, by była rozmaitość muzyczna, a wykonawcami – znani i lubiani artyści. Mamy nadzieję, iż wleją w serca uczestników pogodę na szczęście – mówi Maria Juszczyk. – Po uroczystym otwarciu, które odbędzie się na dużej scenie, odśpiewamy hymn święta czyli „Małgośkę” Agnieszki. Osieckiej – zapowiada.
SCENA PRZY UL. OBROŃCÓW:
• Magdalena Smalara
• Big Bike Orchestra
• Artur Żmijewski – koncert piosenek Leonarda Cohena
• Aga Zaryan
Prowadzenie: Krzysztof Tyniec
SCENA PRZY RONDZIE WASZYNGTONA:
• Marcin Januszkiewicz – koncert „Osiecka po męsku”
• Natalia Sikora – koncert piosenek Tiny Turner
• Oskar Cyms
• Gwiazda XVII Święta – Andrzej „Piasek” Piaseczny
Prowadzenie: Paweł Sztompke
– W związku z organizacją imprezy od piątku, 23 maja, od godz. 18.00 do godz. 12.00 w sobotę będzie budowane specjalne miasteczko. Na całej ul. Francuskiej będzie zakaz poruszania się pojazdami kołowymi – zapowiada dyrektor Centrum Promocji Kultury Mirosław Salach, odpowiedzialny za produkcję Święta. – jeżeli w piątek po godz. 18.00 jakieś samochody zostaną pozostawione na tym odcinku, będziemy musieli je odholować na koszt właściciela – ostrzega.
Przypominamy też, iż impreza będzie trwała do godz. 23.00 (czas rozejścia się gości po ostatnim koncercie).
– W dniu Święta do godz. 12.00 miejscowi restauratorzy będą mogli dokonywać zaopatrzenia, potem będzie to niemożliwe – mówi. – Na ulicach staną różnego rodzaju obiekty, np. na każdej ulicy poprzecznej do Francuskiej będą ustawione toalety. Przejezdna będzie ulica Walecznych.
Materiał informacyjno-prasowy Urzędu Dzielnicy Praga-Południe
gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje