To był wyjątkowy dzień, pełen wzruszeń, ciepłych słów, upominków oraz – jak przystało na ludowe święto – śpiewu, który płynął z serca. Zespół Ludowy „Podolanki” z Nowej Wsi Lubińskiej obchodził jubileusz 40-lecia działalności artystycznej.
Cztery dekady działalności to historia niezwykła – pełna pasji, pracy, niezliczonych występów i niezłomnego ducha wspólnoty.
-Jesteśmy ogromnie wzruszone i bardzo mile zaskoczone – mówiła z emocjami Wiesława Baczyńska, kierownik zespołu. – Nie spodziewałyśmy się tylu nagród, tylu ciepłych gestów. To dla nas bardzo ważne, bo przecież 40 lat to kawał życia. Mamy bogaty repertuar – od piosenek obrzędowych, przez ludowe, aż po te bardziej rozrywkowe. A plany? Chcemy wyruszyć z naszym śpiewem dalej – może choćby za granicę.
Z okazji dostojnego jubileuszu, ze sceny popłynęły słowa uznania i gratulacje, m.in. od przedstawicieli lokalnych władz – przewodniczącego Rady Miejskiej Piotra Cybulskiego oraz burmistrza Polkowic Wiesława Wabika.
-Jesteśmy dumni z waszej obecności i działalności. Czuję nie tylko radość, ale też zobowiązanie, by wspierać „Podolanki” w ich dalszej drodze – podkreślał burmistrz. – Zespoły ludowe to nie tylko muzyka i taniec – to żywa tradycja, element historii, a także cicha forma patriotyzmu, zakorzeniona w codziennym życiu.
Na jubileuszu nie mogło zabraknąć zaprzyjaźnionych zespołów folklorystycznych z regionu. Do wspólnego świętowania dołączyły m.in. „Sasanka” i „Roztoka” z Rudnej, „Marzenie” z Żelazna oraz „Lubin” z Krzeczyna Wielkiego. Atmosfera spotkania była niezwykle rodzinna, pełna serdeczności i wspólnych wspomnień.
Historia zespołu „Podolanki” sięga 1983r., choć za oficjalną datę powstania uznaje się 1985 rok, gdy „Podolanki” po raz pierwszy wystąpiły publicznie podczas dożynek. w tej chwili zespół tworzy osiem śpiewających pań oraz trzyosobowa kapela grająca na bębnie, akordeonie i kontrabasie. To nie tylko artyści, ale i lokalni pasjonaci, którzy pieczołowicie gromadzą pamiątki związane z historią zespołu i kulturalnym dziedzictwem regionu.
MATERIAŁ PARTNERSKI