Podgórze i Kraków od 110 lat razem (ZDJĘCIA)

2 godzin temu

110 lat temu Podgórze połączyło się z Krakowem. Z tej okazji w Sali im. Franciszka Maryewskiego w Rynku Podgórskim 1 odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Krakowa, którą rozpoczął hejnał mariacki, a hejnał podgórski rozbrzmiał o godz. 13 z Sanktuarium Św. Józefa w Rynku Podgórskim.

Wcześniej, o godz. 10.00 na kładce pieszo-rowerowej przy moście kolejowym Grzegórzki–Zabłocie nastąpiło symboliczne nadanie imienia „Podgórzanek” tej przeprawie. Uczestnicy spotkali się na środku kładki – nawiązując do symbolicznego gestu sprzed 110 lat, gdy ówczesny prezydent Krakowa Juliusz Leo oraz burmistrz Podgórza Franciszek Maryewski spotkali się na środku mostu Krakusa (dzisiejszego mostu Powstańców Śląskich), przypieczętowując połączenie dwóch miast. Uczestnicy przeszli na skwer przy początku mostu od strony Zabłocia, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie nazwy. Radę Miasta Krakowa reprezentowała wiceprzewodnicząca Iwona Chamielec.

– Dzisiejsza uroczystość to hołd dla decyzji, która zmieniła historię Krakowa
i Podgórza. Stoimy w miejscu, gdzie historia spotyka się z przyszłością. Rocznica przyłączenia Podgórza do Krakowa to nie tylko symboliczny gest – to moment, w którym dwa miasta połączyły swoje siły, tożsamości i ambicje. Przyłączenie Podgórza w 1915 roku było odważnym i wizjonerskim krokiem W trudnych czasach wojny, myślano o wspólnym dobru, rozwoju urbanistycznym i gospodarczym, spójnym planowaniu miasta. Podgórze wnosi do Krakowa własny, niepowtarzalny charakter, z jego niezależnym duchem, miejską tradycją, piękną architekturą i wrażliwością społeczną.

– Podgórze to więcej niż dzielnica. To miejsce z duszą i odrębną tożsamością, która wzbogaca całe miasto. Od rynku Podgórskiego po Park Bednarskiego, od mostów łączących brzegi Wisły po nowe instytucje kultury i edukacji – dzisiejszy Kraków nie byłby sobą bez Podgórza – mówił do zebranych podczas uroczystej sesji Jakub Kosek, przewodniczący Rady Miasta Krakowa, dziękując wszystkim, którzy pielęgnują pamięć o historii Podgórza – i budują jego przyszłość. – Niech ta rocznica będzie przypomnieniem, iż Kraków rośnie wtedy, gdy buduje się razem – dodawał Jakub Kosek.

Z kolei Aleksander Miszalski, Prezydent Miasta Krakowa zacytował słowa burmistrza Podgórza Franciszka Maryewskiego skierowane do Krakowian podczas symbolicznego uściśnięcia rąk z prezydentem Juliuszem Leo podczas spotkania na moście Krakusa: „Oto wyszliście ku nam jak dobrzy gospodarze i sąsiedzi. Od dawna nie tylko interesami, ale i sercem byliśmy z wami”.

– To bardzo piękne słowa. Decyzja o połączeniu obu miast nie była łatwa, ale trudniejsza dla Podgórza, które oddawało swoją wolność. W kontekście trwającej wojny była to decyzja podyktowana względami patriotycznymi i zjednoczeniem całego narodu. (…) Prezydent Juliusz Leo doskonale sobie wtedy zdawał sprawę, iż tylko Wielki Kraków ma szansę być konkurencyjny, rozwijać się i wykorzystać te dwie tożsamości, trochę inne, ale jakże dzisiaj już spójne. Mamy dziś świadomość, iż 110 lat temu Podgórze podało nam pomocną dłoń i bez niego nie bylibyśmy tym Krakowem, którym dzisiaj jesteśmy – mówił prezydent Aleksander Miszalski.

Odznaki Honoris Gratia otrzymały od Prezydenta Miasta Krakowa osoby zasłużone dla Podgórza: Jacek Bednarz, Anna Hesse-Gawęda, Tomasz Kołomyjski, Paweł Kubisztal, Maciej Łazarów, Jarosław Żółciak oraz parafia rzymskokatolicka pw. św. Józefa.

Głos podczas uroczystej sesji zabrała też Monika Piątkowska, senator RP. Zwracała uwagę na to, iż 110. lat temu doszło do połączenia dwóch niezależnych tkanek miejskich. Wygrała wtedy odpowiedzialność, patriotyzm oraz wiara w to, iż wspólnota zawsze wygrywa.
Szymon Toboła, przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XIII Podgórze gratulował osobom zasłużonym dla Podgórza, które otrzymały odznaki Honoris Gratia. – Jesteście kwintesencją naszego miasta i powodem do dumy. Żyjemy dziś w wielkim mieście Krakowie. Podgórze jest dumne ze swojej tożsamości, wizerunku oraz tego, iż jest częścią Krakowa. Wiwat wielki Kraków! Wiwat Podgórze! – mówił Szymon Toboła.

Rys historyczny wydarzenia z 1915 r. przygotował i przedstawił zebranym dr Robert Gaweł, kustosz Muzeum Podgórza. Sesję uroczystą dopełnił występ artystyczny uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego Naomi Hakim oraz Macieja Tokarza.

materiał partnera

Idź do oryginalnego materiału