Poczta Polska ma być zwolniona z obowiązku wpłaty ponad 96 mln zł do Funduszu Inwestycji Kapitałowych – zakłada projekt rozporządzenia, nad którym pracuje Ministerstwo Aktywów Państwowych. Ma to zapewnić spółce pieniądze na zaplanowane inwestycje dotyczące obronności i bezpieczeństwa państwa.
W piątek (26 czerwca) na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformowano, iż resort aktywów pracuje nad zwolnieniem Poczty Polskiej z obowiązku dokonania wpłaty z zysku za ubiegły rok do Funduszu Inwestycji Kapitałowych. Obowiązek ten, wynikający z ustawy, zakłada, iż jednoosobowe spółki Skarbu Państwa wpłacają 15 proc. zysku na fundusz wykorzystywany do nabywania lub obejmowania akcji lub udziałów przez Skarb Państwa w istotnych spółkach.Przepisy zakładają, iż spółki realizujące zadania na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa mogą być z tego obowiązku zwolnione lub uzyskać ulgę. „Poczta Polska jako jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, wykonująca zadania na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa, spełnia warunki do zwolnienia z obowiązku dokonania wpłat z zysku osiągniętego w roku obrotowym 2025 r. (…) Spółka w uzasadnieniu złożonego wniosku wykazała, iż realizuje szereg zadań na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa” – podkreśliła KPRM.Z informacji wynika, iż kwota wpłaty, z której ma być zwolniona Poczta, przekracza 96 mln zł.
W efekcie zwolnienia z wpłaty Poczta Polska ma zachować środki „niezbędne do realizacji w 2026 r. zadań i projektów realizowanych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa publicznego w sferze łączności”. Kancelaria premiera wskazała, iż w tym roku spółka przewiduje nakłady inwestycyjne w tych obszarach przekraczające 149,3 mln zł; wliczono w to 44 mln zł nakładów za 2025 r., które firma wskazała we wniosku o zwolnienie.
Rząd miałby przyjąć projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zwolnienia spółki Poczta Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie z obowiązku wpłaty z zysku należnej za 2025 r. w II kwartale tego roku.
W 2025 r. Poczta Polska wypracowała 469 mln zł zysku netto. Wynikał on przede wszystkim z dwóch dotacji otrzymanych przez Pocztę Polską z tytułu rekompensaty kosztu netto świadczenia usług powszechnych za lata 2023 i 2024.
Poczta Polska to spółka Skarbu Państwa, największy operator pocztowy w kraju. Zgodnie z informacją przekazaną na jej stronie internetowej, firma zatrudnia 51 tys. pracowników, a dziennie obsługuje 300 tys. paczek i 3 mln listów. Ma ponad 7,5 tys. placówek.

1 godzina temu





![BOCHNIA.Kask dla młodego rowerzysty. Wiceminister Bukowiec zainaugurował akcję w Bochni i Krakowie [ZDJĘCIA]](https://bochniazbliska.pl/wp-content/uploads/2026/06/DSC_0966_wynik.jpg)




