Piotrków. Ile pieniędzy przekazały samorządy dla policji w latach 2015-2025

2 dni temu

Piotrkowski samorząd miejski i powiatowy w ciągu ostatnich 10 lat przekazał na potrzeby komendy policji blisko 2,6 mln złotych. Szczególnie hojne było Starostwo Powiatowe pod rządami starosty Wojtysiaka, który pełnił swoje obowiązki w latach 2018-2024.

Samorządy w całej Polsce chętnie i szczodrze wspierają lokalne jednostki policji. Oficjalnie chodzi o poprawę porządku i bezpieczeństwa publicznego, zapobieganie rozmaitym patologiom i czynom bezprawnym. Radni chętnie godzą się na takie rozwiązania i akceptują zakupy radiowozów, komputerów, urządzeń technicznych wspomagających służbę, czworonogów czy opłacenia tzw. ponadnormatywnych patroli. W ten sposób lokalna władza kupuje sobie także przychylność policji, przynajmniej jeżeli chodzi o drobne sprawy. Ale czy subwencje mają rzeczywisty wpływ na skuteczność działania funkcjonariuszy? Na podstawie 10 lat monitorowania działań policji w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego w Piotrkowie z pełną odpowiedzialnością można stwierdzić, iż nie mają żadnego.

Wszystko odbywa się zgodnie z prawem. Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o policji w art. 13 traktuje o kosztach funkcjonowania policji. Punkt 4 zawiera zapis:

Na wniosek rady powiatu lub rady gminy liczba etatów policji w rewirach dzielnicowych i posterunkach policji na terenie powiatu lub gminy może ulec zwiększeniu ponad liczbę ustaloną na zasadach określonych w art. 12 ust. 2, o ile organy te zapewnią pokrywanie kosztów utrzymania etatów policji przez okres co najmniej 5 lat, na warunkach określonych w porozumieniu zawartym między organem powiatu lub gminy a adekwatnym komendantem wojewódzkim policji i zatwierdzonym przez Komendanta Głównego Policji.

Natomiast w punkcie 4a ustawodawca wskazał:

Rada powiatu lub rada gminy może przekazać, na warunkach określonych w porozumieniu zawartym między organem wykonawczym powiatu lub gminy a adekwatnym komendantem powiatowym (miejskim) Policji, środki finansowe stanowiące dochody własne powiatu lub gminy, dla policji z przeznaczeniem na:
1) rekompensatę pieniężną za czas służby przekraczający normę określoną w art. 33 ust. 2,
2) nagrodę za osiągnięcia w służbie, dla policjantów adekwatnych miejscowo komend powiatowych (miejskich) i komisariatów, którzy realizują zadania z zakresu służby prewencyjnej.

Jak wyglądało wsparcie Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim ze strony Urzędu Miasta Piotrkowa i Starostwa Powiatowego prezentują poniższe dokumenty. Dla przypomnienia: w poprzedniej kadencji prezydentem Piotrkowa był mgr inż. Krzysztof Chojniak, z zawodu nauczyciel, w 2024 r. zastąpił go Juliusz Wiernicki, lat 31, człowiek bez najmniejszego doświadczenia w pracy samorządowo-administracyjnej; w latach 2014-2018 starostą powiatu był Stanisław Cubała (były współpracownik komunistycznej Służby Bezpieczeństwa TW „Okrza”), a w latach 2018-2024 dr Piotr Wojtysiak, specjalista nauki o zdrowiu (obecny wicemarszałek województwa łódzkiego), w tej chwili na fotelu starosty zasiada mgr Piotr Łączny, z zawodu pedagog (były wójt gminy Łęki Szlacheckie).

Kliknij, aby powiększyć.
Kliknij, aby powiększyć.
Kliknij, aby powiększyć.
Kliknij, aby powiększyć.

→ (mb)

6.04.2025

• foto: Gazeta Trybunalska

© materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone; dalsze rozpowszechnianie treści tylko za zgodą wydawcy „Gazety Trybunalskiej”

• więcej o policji: > tutaj

Idź do oryginalnego materiału