Piotr Masłowski: „Biogaz to szansa dla Rybnika, nie powód do paniki”

vanessa.fm 6 godzin temu

W studiu Radia Vanessa gościliśmy senatora Piotra Masłowskiego (Polska 2050, Trzecia Droga), który odniósł się do najważniejszych tematów krajowych i lokalnych. Rozmowa dotyczyła m.in. wyborów prezydenckich, transformacji energetycznej Śląska, kontrowersji wokół inwestycji w Rybniku i języka śląskiego.

Afera mieszkaniowa i wpływ na kampanię

Senator Masłowski komentował sprawę darowizny mieszkania przez kandydata PiS, Karola Nawrockiego, wskazując, iż decyzja ta „bardziej zaszkodzi prawicy niż konkretnemu kandydatowi”. Jak zaznaczył, większość politologów przewiduje utratę choćby 3–5% poparcia, co może uniemożliwić porozumienie między PiS a Konfederacją w drugiej turze.

Hołownia w kampanii: umiarkowany optymizm

Pytany o notowania Szymona Hołowni, senator stwierdził, iż „trendy sondażowe są pozytywne” i wskazał na rosnące poparcie mimo braku medialnych przywilejów. Podkreślił też, iż „nie należy wierzyć pojedynczym badaniom”, apelując do wyborców o głosowanie zgodne z poglądami, a nie sondażami.

Biogazownia w Rybniku: lokalna korzyść czy ekologiczny problem?

Masłowski odniósł się również do protestów przeciwko biogazowni w dzielnicy Niewiadom. „To protest nakręcany z zewnątrz. Osoby mieszkające najbliżej nie protestują, a projekt może przynieść realne korzyści – tańsze paliwo do autobusów i lepszą segregację bioodpadów” – powiedział.

Elektrownia Rybnik i transformacja energetyczna

Senator wyraził poparcie dla zielonej energii, ale podkreślił konieczność „sprawiedliwej transformacji”. Krytykował zaniedbania poprzednich rządów, które nie wykorzystały środków z ETS na modernizację i produkcję biomasy w Polsce. W jego opinii, to polityczne zaniechania doprowadziły do konieczności zamykania niektórych kopalń.

Śląskość i polskość: tożsamość bez sprzeczności

Masłowski, członek Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich, zadeklarował: „Jestem ślązakiem i polskim obywatelem – nie widzę w tym żadnego konfliktu”. Odciął się od radykalnych głosów postulujących separatyzm.

Polska 2050 po wyborach – przetrwa czy się rozpadnie?

Senator zapewnił, iż niezależnie od wyniku Szymona Hołowni, ruch Polska 2050 przetrwa. „Mamy ludzi, mamy struktury, mamy motywację. To nie jest projekt jednego człowieka” – zaznaczył. Odniósł się też do spekulacji dotyczących końca rotacyjnej marszałkowskiej funkcji Hołowni: „Zgodnie z umową – przekaże stanowisko”.

Idź do oryginalnego materiału