PILNE! Kandydat na prezydenta bez ochrony europarlamentu. Prokuratura szykuje ruch

5 godzin temu

To jedno z tych politycznych wydarzeń, które mogą odcisnąć piętno na debacie publicznej w Polsce i poza jej granicami. Decyzja zapadła na forum międzynarodowym, ale jej skutki odczujemy przede wszystkim w kraju. Dalszy rozwój sytuacji będzie uważnie obserwowany przez opinię publiczną, prokuraturę i politycznych komentatorów.

fot. Warszawa w Pigułce

Nowy etap politycznej burzy

W Brukseli zapadła decyzja, która może wywołać polityczne trzęsienie ziemi w Warszawie. Grzegorz Braun stracił immunitet europosła. Teraz sprawą zajmą się śledczy. W tle siedem zarzutów i głośne incydenty, które wywołały skandal także poza granicami Polski.

Śledczy ruszają do działania

Parlament Europejski przegłosował uchylenie immunitetu Grzegorzowi Braunowi – politykowi znanemu z kontrowersyjnych wystąpień i prowokacyjnych zachowań. Prokuratura nie czeka na rozwój wypadków. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podkreślił, iż dokumenty z Brukseli otwierają drogę do formalnych kroków – w tym możliwego aktu oskarżenia.

Chodzi o szereg incydentów: od naruszenia nietykalności lekarza, przez znieważenia, aż po wydarzenia w Sejmie, gdzie Braun gasił świeczki chanukowe gaśnicą. Śledczy badają łącznie siedem czynów, które mogą mieć poważne konsekwencje karne.

„Immunitet to nie bezkarność”

Minister Bodnar nie pozostawia wątpliwości. – Immunitet nie oznacza bezkarności – zaznaczył. Przypomniał też, iż prokuratura ma na oku inne sprawy związane z Braunem. To może nie być koniec wniosków o uchylenie przywilejów chroniących polityka.

Tymczasem Braun zareagował po swojemu – po decyzji europarlamentu podeptał unijną flagę i ją podpalił. Do sieci trafiło nagranie z tego incydentu, wywołując kolejną falę komentarzy.

Co dalej z mandatem Brauna?

Choć immunitet został uchylony, to o ewentualnym unieważnieniu mandatu europosła zdecydują polskie władze. jeżeli polityk zostanie uznany za winnego, może stracić swój mandat. To jednak zależy od wyroku sądu i interpretacji ordynacji wyborczej.

Idź do oryginalnego materiału