Pierwsi beneficjenci programu „POZnań – i zamieszkaj” otrzymali klucze do swoich mieszkań

1 tydzień temu

Program „POZnań – i zamieszkaj”, realizowany przez Miasto Poznań oraz Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, skierowany jest do osób, które nie kwalifikują się do przydziału mieszkań komunalnych i jednocześnie nie mogą sobie pozwolić na zakup czy choćby wynajem mieszkania na wolnym rynku.

Zakończył się właśnie pierwszy etap programu, w wyniku którego na poznańskim Strzeszynie, a dokładnie przy ul. Jana Wiencka, wybudowano 199 mieszkań, które są gotowe, aby się do nich wprowadzić, i wykończone w standardzie „pod klucz”. Znajdują się one w pięciu czterokondygnacyjnych blokach wyposażonych w windy, podziemne hale garażowe oraz zewnętrzne miejsca parkingowe. Mieszkania są jedno-, dwu- i trzypokojowe, o metrażach od ok. 30 do ok. 70m2. Na parterze znajdują się lokale usługowe.

Nowe osiedle zaprojektowała firma Kostka & Kurka, a wybudował je Agrobex.

– Mieszkania są bardzo ładne i położone w świetnym miejscu, bo bardzo blisko terenów rekreacyjnych. Za chwilę będzie tu gotowa szkoła, jest już żłobek. Naprawdę piękne miejsce do życia – komentuje Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.

We wtorek, 10 września, odbyło się uroczyste wręczenie kluczy przez prezydenta 12 mieszkańcom osiedla przy ul. Wiencka.

Jest jeszcze drugi etap programu, w którym mają powstać kolejne 353 lokale, również na Strzeszynie. Nabór wniosków o ich przydział zakończył się 31 maja tego roku. Aktualnie weryfikowane jest 956 nadesłanych podań. Lista przyszłych najemców ma być gotowa do 2024 roku. Koszt obu etapów programu to 300 milionów złotych.

W planach są również kolejne inwestycje:

– W ramach „POZnań – i zamieszkaj” powstanie jeszcze około 500 mieszkań przy ul. Żelaznej. Następna inwestycja to 1920 mieszkań na Naramowicach. Jest to ogromne przedsięwzięcie, z tym iż rozłożone w czasie. W przyszłym roku obchodzimy 30-lecie powstania PTBS. Będziemy mogli się wtedy pochwalić wybudowaniem około 5 tys. mieszkań. Myślę, iż jest to dość znaczna liczba dla Miasta Poznania – mówi Andrzej Konieczny, prezes zarządu PTBS.

Prezydent Jaśkowiak wciąż jednak nie jest do końca zadowolony z budownictwa społecznego w Poznaniu:

– Chciałbym, żeby mieszkań komunalnych było więcej. To, co jest z pewnością sukcesem, to remont tych mieszkań, bo to są znaczące liczby, komfort życia ich lokatorów znacznie się poprawia. Dla mnie wzorem jest Wiedeń, gdzie udział mieszkań komunalnych i socjalnych jest bardzo wysoki. Chciałbym, żebyśmy do tego dążyli w Poznaniu, niezależnie od rozwiązań na poziomie rządowym. 10 lat temu byliśmy chyba pierwszym dużym miastem w Polsce, które postawiło na budowę mieszkań komunalnych.

W styczniu 2024 roku nastąpiła zmiana w programie „POZnań – i zamieszkaj”, zgodnie z którą jego beneficjenci mogą zawierać umowy najmu na czas nieokreślony, a nie, jak dotychczas, na 15 lat. Ponadto lokatorzy mogą otrzymać państwowe dopłaty do czynszu.

Inwestycja przy ul. Wiencka została zrealizowana dzięki środkom z Funduszu Dopłat, Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa oraz kredytom z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Idź do oryginalnego materiału