Parlament przyjął projekt ustawy ułatwiającej otwieranie kafejek na prowincji

ifrancja.fr 1 miesiąc temu

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przegłosowało w poniedziałek projekt ustawy, mający ułatwić otwieranie kafejek w małych miejscowościach, co ma przywrócić życie na prowincji zmagającej się z problemami demograficznymi i gospodarczymi. Projekt został przyjęty niemal jednogłośnie – przeciw zagłosowały jedynie dwie osoby.

„Kafejki, o których mówimy, są przede wszystkim miejscem życia towarzyskiego w obszarach wiejskich, gdzie społeczeństwo się starzeje” – argumentował podczas debaty poprzedzającej głosowanie poseł prawicy Fabien di Filippo. Zanim nowe przepisy wejdą w życie, projekt musi zostać zatwierdzony przez Senat, wyższą izbę francuskiego parlamentu.

Obecnie lokal, który chce sprzedawać alkohol o zawartości powyżej 18 proc., musi uzyskać tzw. licencję nr IV, a po zgodzie władz lokalnych dodatkowo ubiegać się o pozwolenie władz departamentalnych. Autorzy nowego prawa ocenili, iż proces ten jest zbyt skomplikowany i stanowi istotną barierę w otwieraniu nowych lokali.

Przed głosowaniem w parlamencie, w latach 2019–2022, przeprowadzono program pilotażowy mający na celu sprawdzenie założeń tej propozycji legislacyjnej w praktyce. Konsultowani przez agencję AFP mieszkańcy i władze lokalne uznali, iż uproszczenie procedur uzyskiwania licencji na prowadzenie baru lub restauracji z mocnym alkoholem przyczyniło się do ożywienia lokalnych społeczności.

AFP zwróciła uwagę, iż podczas debaty parlamentarnej pojawiły się również obawy dotyczące skutków zdrowotnych ułatwienia sprzedaży alkoholu, który odpowiada za około 40 tys. przedwczesnych zgonów rocznie we Francji.

Według raportu sporządzonego na zamówienie organizacji zrzeszającej francuskich producentów napojów, w 1960 roku we Francji działało 200 tys. kafejek, które często pełniły funkcję głównych miejsc spotkań w danej miejscowości. W 2015 roku liczba ta spadła do 36 tys., a najwięcej lokali zamknęło się na prowincji. (PAP)

Idź do oryginalnego materiału