Otwarto Centrum Edukacji Ekologicznej

strefamiast.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: Na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej powstały placyki rekreacyjne połączone ścieżkami z mineralną nawierzchnią.


Na Bielanach w Warszawie, tuż obok Lasku Młocińskiego, oddano do użytku Centrum Edukacji Ekologicznej. W nowoczesnym budynku i wyremontowanej leśniczówce będą się odbywać zajęcia dla dzieci i dorosłych warszawiaków zainteresowanych ekologią.

Centrum Edukacji Ekologicznej powstało przy ul. Papirusów 1/3, nieopodal polany rekreacyjnej w Lasku Młocińskim z drewnianym placem zabaw i miejscami wyznaczonymi do palenia ognisk. W parterowym budynku o powierzchni 780 mkw. znajdują się sale edukacyjne, wielofunkcyjna sala konferencyjno-warsztatowa, pomieszczenia biurowe, szatnie i zaplecze sanitarne. Dla młodszych dzieci przygotowano dwie wyposażone w dywany i pufy sale, które są dostosowane do ich potrzeb edukacyjnych. Starsze mają do dyspozycji salę laboratoryjną.

W budynku zastosowano wiele ekologicznych rozwiązań. Zamontowano pompy ciepła zasilane energią elektryczną z ogniw fotowoltaicznych. Deszczówkę zatrzyma w ogrodzie tzw. suchy potok, niecki retencyjne i kwietna łąka. Ograniczono liczbę wewnętrznych dróg, ich nawierzchnia jest głównie przepuszczalna: trawiasta lub mineralna. CEE wkomponowano w istniejące otoczenie i zieleń w taki sposób, by nie zakłócić bytu roślin i zwierząt.

– Dodatkowo budynek został zbudowany w ekologicznej i bezpiecznej dla przyrody technologii modułowej. Na dachu powstał zielony ogród, siedlisko dla owadów i ptaków. Udało nam się także odrestaurować budynek dawnej leśniczówki i zachować oryginalne elementy jej wyposażenia – mówi Ewelina Degowska, dyrektorka Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta.

Na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej powstały placyki rekreacyjne połączone ścieżkami z mineralną nawierzchnią. Do budowy klasy na świeżym powietrzu w układzie amfiteatralnym wykorzystano kamienne głazy wkomponowane w naturalnie ukształtowaną skarpę oraz ułożone na trawie pnie drzew. Nie brakuje drzew i krzewów. Rosną tu rodzime gatunki typowe dla lasu mieszanego, głównie brzozy, jarzęby i lipy. Wśród ponad 1600 posadzonych krzewów będą dominować róże, porzeczki, irgi i ligustry.

Obok nowoczesnego budynku znajduje się dawna leśniczówka wpisana do gminnej ewidencji zabytków. w tej chwili realizowane są w niej warsztaty z prostej obróbki drewna. W przyszłości będą tu organizowane także wystawy i różnorodne zajęcia tematyczne.

W CEE od poniedziałku do piątku będą prowadzone zajęcia dla zorganizowanych grup przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W weekendy będą organizowane warsztaty dla dorosłych i rodzin z dziećmi. Wszystkie zajęcia będą bezpłatne, wystarczy się tylko zapisać. Ich aktualną ofertę można sprawdzić na stronie warszawskich Lasów Miejskich.

Idź do oryginalnego materiału