9 milionów złotych kosztowała przebudowa oraz kompleksowy remont części oddziału położniczo ginekologicznego obejmującego patologię ciąży i blok porodowy. Szpital pozyskał na ten cel środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (5 mln zł) oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego (4 mln). W środę 15 marca 2023 r. odbyła się uroczyste otwarcie i przekazanie do użytkowania.
– Wszystkim mamom i tatusiom życzę, aby w tym szpitalu i na tym oddziale przychodziły na świat dzieci, z których wszyscy będą szczęśliwi – mówiła podczas otwarcia zmodernizowanego Bloku Porodowego Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu RP. – To oddział przyjazny kobietom. Posiada znakomitą kadrę lekarzy i położnych. Każda mama, zwłaszcza ta, która po raz pierwszy urodzi swoje dziecko będzie tu otoczona serdeczną opieką i czuć się bezpiecznie.
Powierzchnia pomieszczeń poddanych przebudowie i modernizacji wynosi ok. 765 m2, kubatura ok. 2.700 m3, wysokość kondygnacji ok. 3,00m
– Zależy nam na zapewnieniu przyszłym mamom odpowiedniego komfortu w czasie tak ważnego wydarzenia, jakim są narodziny dziecka. Inwestycja, którą udało się zrealizować dzięki środkom rządowym oraz samorządowym znacznie poprawiła warunki opieki okołoporodowej i zwiększyła bezpieczeństwo zarówno mam, jak i najmłodszych Dolnoślązaków – mówił Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.
Zrealizowany projekt obejmował całościową przebudowę istniejącego układu funkcjonalno – użytkowego, w szczególności:
- zmieniono układ pomieszczeń,
- sale dla pacjentek patologii ciąży zaprojektowano jako 2-osobowe wyposażone w węzeł sanitarny – łącznie przeznaczone dla 14 pacjentek,
- utworzono salę przedporodową, 4 sale porodowe, salę do obserwacji pacjentek po porodzie powikłanym i salę cesarskich cięć w obrębie bloku porodowego,
- zmodernizowano pomieszczenia przeznaczone dla personelu medycznego,
– Chcieliśmy, aby blok porodowy i odcinek patologii ciąży zostały zaprojektowane i przebudowane zgodnie z najnowszymi trendami i standardami dla oddziałów ginekologiczno – położniczych – podkreślała Anna Płotnicka – Mieloch, dyrektor szpitala.
Wejście na oddział dla pacjentek odbywać się będzie poprzez windę w budynku 1H, następnie do izby przyjęć, gdzie pacjentka zostanie zbadana i zakwalifikowana do przyjęcia na oddział. Następnie zgodnie z jej stanem zdrowia, zostanie ona skierowana na salę w obrębie części patologii ciąży, na salę przedporodową lub na salę porodową.
– Obiekt został dostosowany do potrzeb pacjentek oraz najnowszych standardów opieki okołoporodowej. To ważne, aby mamy czuły się bezpiecznie i komfortowo podczas porodu, a także podczas pierwszych dni opieki nad swoim dzieckiem – mówił Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
Sale porodowe wyposażono w niezbędne elementy, aby pacjentka miała zapewnione optymalne warunki do porodu. W tym celu zaprojektowano wannę do relaksacji, miejsce do uśmierzania bólu porodowego na piłce do ćwiczeń, worku sako, drabince gimnastycznej.
W obrębie sal porodowych, zapewniono także toalety dla pacjentek. Sale są już wyposażane w nowoczesne kolumny anestezjologiczne, odpowiednie oświetlenie i wykonane w technologii antybakteryjnej łóżka porodowe z elektryczną regulacją pozycji.
Sala cesarskich cięć jest wyposażona w nowoczesny stół operacyjny ze stali nierdzewnej z możliwością regulacji przy pomocy układu hydraulicznego, kolumnę anestezjologiczną oraz oświetlenie wraz z lampą operacyjną z satelitą..
Powietrze do sali dostarczane będzie przez zamontowany w suficie nawiew laminarny tworzący nieprzepuszczalną, sterylną powietrzną kurtynę wokół stołu operacyjnego. Obok znajduje się pomieszczenie ze stanowiskami do pielęgnacji i resuscytacji noworodka. Sale pacjentek patologii ciąży i sala przedporodowa będą wyposażone m.in. w nowe elektryczne łóżka szpitalne z pilotem do sterowania pozycji, wytworzone w antybakteryjnej technologii.
– Jako radny Sejmiku wojewódzkiego z tego regionu, wiem doskonale, jak istotny dla mieszkańców naszej małej Ojczyzny jest dostęp do profesjonalnej opieki zdrowotnej. Prowadzony przez samorząd województwa Szpital w Legnicy jako jedyny zapewnia bezpieczeństwo w zakresie ochrony zdrowia nie tylko dla mieszkańców stolicy byłego województwa legnickiego, ale także dla pobliskich powiatów. W tym miejscu na ręce marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek składam podziękowania za wsparcie rządowe dla tej inwestycji, dziękuje wicemarszałkowi Marcinowi Krzyżanowskiemu i pozostałym członkom zarządu województwa za wspieranie naszego Szpitala. Dziękuje dyrekcji naszej placówki i całemu zespołowi za zrealizowanie inwestycji oraz życzę wszystkim pracownikom oraz tym, którzy będą korzystać z nowo wyremontowanego oddziału położniczo ginekologicznego, aby jak najlepiej im służył – Piotr Karwan, przewodniczący Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.