Oto najbardziej zanieczyszczone miasto w Polsce

2 godzin temu

Polski Alarm Smogowy opublikował najnowszy ranking smogowych rekordzistów. W których miastach jest najgorsza jakość powietrza?

To już dziewiąty smogowy ranking publikowany przez Polski Alarm Smogowy. Ranking obejmuje miejscowości z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce. Zestawienie sporządzono na podstawie danych pomiarowych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za rok 2023.

Najgorzej w rankingu po raz kolejny wypadła Nowa Ruda (woj. dolnośląskie), zajmując pierwszą pozycję pod kątem liczby dni smogowych oraz średniorocznego stężenia pyłu PM10. Najwyższe stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu wynoszące 600 proc. dopuszczalnej normy odnotowano w Suchej Beskidzkiej (woj. małopolskie). Na czołowych pozycjach listy smogowych rekordzistów znalazł się także Nowy Targ.

Najwięcej przekroczeń normy rakotwórczego benzo(a)pirenu odnotowano w województwach: łódzkim, śląskim i małopolskim. Najniższe stężenia BAP odnotowano w województwach lubuskim, lubelskim, mazowieckim, zachodniopomorskim i podlaskim.

W danych widać również bezprecedensową poprawę jakości powietrza w Polsce.

Zmiana jest spektakularna, mówimy tu o choćby kilkukrotnych spadkach. Nowa Ruda, która wciąż przoduje w rankingu, zmniejszyła stężenia rakotwórczego BAP aż czterokrotnie, a Nowy Targ i Rybnik: trzykrotnie – mówi Piotr Siergiej, rzecznik prasowy PAS.

Poprawa jakości powietrza to efekt wdrażania przepisów, o które zabiegał Polski Alarm Smogowy, a także zasługa tych obywateli, którzy zlikwidowali swoje „kopciuchy”.

– Jakość powietrza wciąż pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza w okresie grzewczym. Dodatkowo, już za kilka lat zaczną obowiązywać nowe normy jakości, a w Polsce wciąż dymi 2 miliony „kopciuchów”. Cieszmy się więc, iż smog jest mniejszy, ale do czystego powietrza jeszcze daleko – mówi Andrzej Guła, lider PAS.

Źródło: Polski Alarm Smogowy

Idź do oryginalnego materiału