Najmniejszy ptak Europy odwiedził leśników w Pniewach. To wyjątkowy gość. "Trudno go dostrzec"

3 godzin temu
Zdjęcie: FOT. IWONA BURDZANOWSKA / Agencja Wyborcza.pl


Pracownicy Lasów Państwowych co chwilę publikują w sieci piękno natury, które każdego dnia zaskakuje w zupełnie nowym wydaniu. Tym razem niespodzianką okazała się być wizyta wyjątkowego przedstawiciela pierzastych istot. To najmniejszy ptak, jakiego można zauważyć w Polsce, a choćby w Europie.
Ostatnio mieliśmy wyjątkowego gościa - pochwalili się pracownicy Nadleśnictwa Pniewy. Do pomieszczenia wleciał malutki ptaszek, którego w środowisku naturalnym jest niezwykle trudno zauważyć ze względu na jego szybki sposób poruszania się. Nic więc dziwnego, iż leśnicy postanowili podzielić się zdjęciami uroczego stworzenia. Dodatkowo opatrzyli post kilkoma interesującymi informacjami na temat gatunku.


REKLAMA


Zobacz wideo "Virgin River" - zwiastun 6 sezonu


Najmniejszy ptak w Polsce odwiedził leśników. To wyjątkowo uroczy okaz
Mysikrólik - bo tak nazywa się niespodziewany gość, który zawitał do Nadleśnictwa Pniewy - to najmniejszy ptak w Europie. Ten wyjątkowy gatunek osiąga do 9 centymetrów długości ciała i waży od 5 do 6 gramów.


Jest niesamowicie ruchliwy i trudno go dostrzec, bo przemyka gwałtownie między gałązkami drzew


- informują leśnicy. W Polsce można go usłyszeć (i przy odrobinie szczęścia zobaczyć) na terenach górskich lub w puszczach - Augustowskiej oraz Białowieskiej. Regulus regulus (tak brzmi jego naukowa nazwa) może pojawiać się również na dużych powierzchniach leśnych.


Pomimo swoich maleńkich rozmiarów, ten ptaszek jest prawdziwym wędrowcem! Jesienią potrafi przebyć setki kilometrów, aby uciec przed zimnem


- czytamy w poście. Ptak posiada niezwykle charakterystyczne ubarwienie, dlatego nie sposób pomylić go z innym gatunkiem.


Jak wygląda mysikrólik? Rozpoznasz go po tym królewskim przymiocie
Ni to mysz, ni to królik - niemniej jednak ktoś zdecydował, iż wykorzysta nazwę tych dwóch dość ruchliwych zwierząt, aby ochrzcić najszybszego ptaka w Europie. Zwierzę charakteryzuje się małym, krępym ciałkiem o żółto-szarym zabarwieniu. Dodatkową cechą pomagającą rozpoznać tego urokliwego sprintera jest żółta "korona" na głowie. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów mysikrólik może pochwalić się pięknym, donośnym i wibrującym śpiewem, którego nie sposób zignorować, przemierzając tereny puszczy. Jak już wspominaliśmy, zauważenie ptaka w jego naturalnym środowisku należy do niezwykle rzadkich zjawisk. Jedną z sytuacji, w której można dokonać tej obserwacji, jest moment, kiedy opierzony stwór zawiesza się do góry nogami na gałęzi w celu pozyskania jedzenia znajdującego się na drzewie. Posiadają one również te samą umiejętność co kolibry - zawieszają się w powietrzu, aby łapać owady w locie. W Polsce mysikróliki są objęte ścisłą ochroną gatunkową.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału