Miejsca wzdłuż Bystrzycy do pilnej przebudowy. Lista poszła do Wód Polskich

3 godzin temu
Zdjęcie: wał z worków z piaskiem ułożony nad brzegiem Bystrzycy przy ul. Okrężnej w Świdnicy (15 września 2024)


Do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu skierowany został wniosek o przebudowę wałów przeciwpowodziowych wzdłuż rzeki Bystrzycy. Władze Świdnicy wyliczyły też miejsca wymagające najpilniejszych prac, w których woda zalała lub groziła zalaniem budynków.

wał z worków z piaskiem ułożony nad brzegiem Bystrzycy przy ul. Okrężnej w Świdnicy (15 września 2024)

O podjęcie działań w zakresie naprawy, umocnienia i oczyszczenia koryta rzeki Bystrzycy celem uniknięcia zagrożenia zalaniem budynków położonych nad rzeką występowali mieszkańcy oraz świdniccy radni, w tym m.in. radna Beata Szczepankowska, która poruszyła również kwestię zabezpieczenia zabudowań położonych przy ulicy Okrężnej. – W związku z kierowanymi do mnie licznymi prośbami i monitami mieszkańców ul. Okrężnej od 5 do 8, pragnę zwrócić się z wnioskiem o pilne podjęcie działań w zakresie naprawy, umocnienia i oczyszczenia koryta rzeki Bystrzycy celem uniknięcia zagrożenia zalaniem budynków w przypadku zaistnienia sytuacji podobnej do zdarzeń z dnia 15 września 2024 roku. Prośbę motywuje faktem, iż jak zgłaszają mieszkańcy, od 2007 roku nie były podejmowane żadne prace w celu zabezpieczenia mieszkańców tego rejonu Świdnicy przed powodzią. Koryto rzeki Bystrzycy nie było wzmacniane, naprawiane ani oczyszczane, co doprowadziło do sytuacji krytycznej wystąpienia rzeki z koryta i zalania okolicznych budynków a mieszkańcy z wielkim zaangażowaniem musieli sami bronić swojego mienia – stwierdziła radna w interpelacji skierowanej do władz miasta.

Do tego wniosku odniosła się prezydent Świdnicy. – Po powodzi z września br. została przeprowadzona wstępna inwentaryzacja stanu wałów przeciwpowodziowych wzdłuż rzeki Bystrzycy, płynącej przez nasze miasto. Z przeprowadzonych czynności wynika, iż wskazane przez Panią miejsce, tj. ul. Okrężna 5 do 8 zostało ujęte, jako w teren wyznaczony w pierwszej kolejności do naprawy, przebudowy – przekazała w odpowiedzi Beata Moskal-Słaniewska. – W naszej ocenie należy dokonać przebudowy wałów na całym odcinku rzeki Bystrzyca przebiegającym przez miasto Świdnica. Wykonane prace pozwolą w przyszłości na uniknięcie niebezpieczeństwa powodzi na terenie miasta Świdnica i taką informację skierowano do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Nadzór Wodny w Legnicy – poinformowała prezydent.

W piśmie wystosowanym 15 października do jednostek wchodzących w skład Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” stwierdzono, iż w wyniku wrześniowej powodzi „na terenie Gminy Miasto Świdnica nastąpiło szereg przypadków uszkodzeń zarówno budynków mieszkalnych i gospodarczych, które zostały wyrządzone przez wezbraną rzekę Bystrzyca na odcinku przebiegającym przez miasto Świdnica”. – Analiza sytuacji popowodziowej wskazuje, iż w pierwszej kolejności prac wymagają miejsca, w których woda wyszła z koryta, zalała lub groziła zalaniem części budynków wzdłuż rzeki. Pilnych prac wymagają następujące miejsca:

  • ul. Przyjaźni na wysokości działek nr 155,156,
  • ul. Kraszowicka„ na wysokości numeru 62D, 275, 253, 255,
  • ul. Okrężna na wysokości od numerów 5 do 8,
  • ul. Miłego Dnia wzdłuż działki nr 2699 w kierunku ul. Wodnej,
  • cała ul. Częstochowska i Wadowicka od mostu na ul. Szarych Szeregów, w kierunku Niegoszowa – wyliczono we wniosku.

Na razie nie wiadomo, kiedy podjęte zostaną prace we wskazanych punktach miasta. Na początku października przedstawiciele Wód Polskich informowali o planie działań związanych z naprawą zaistniałych szkód powodziowych, w ramach którego przewidziano w pierwszej kolejności dokonanie oceny stanu technicznego wałów, podjęcie działań prewencyjnych, a także wykonanie prac konserwacyjnych i utrzymaniowych. – Kolejnym krokiem będzie szczegółowa wycena zaistniałych szkód oraz mienia Wód Polskich na podstawie przeglądów obwałowań wykonanych po powodzi, sporządzeniu ekspertyz i zleceń oraz na podstawie dokonanych ocen stanu technicznego i bezpieczeństwa obwałowań. Doraźna naprawa szkód, jak na przykład: usuwanie skutków wezbrania na rzekach, usuwanie wyrw, zatorów, zabudowa wyrw, nastąpi niezwłocznie po uruchomieniu i otrzymaniu środków przeznaczonych na usuwanie szkód powodziowych zapowiedzianych przez premiera RP. Następnie przystępujemy do opracowania i sporządzenia dokumentacji technicznej umożliwiającej odbudowę zniszczonej infrastruktury rzecznej wskutek wezbrania na rzece i powodzi (w oparciu o wnioski dotyczące zgłaszanych potrzeb w tym zakresie oraz wykonane przeglądy stanu technicznego obwałowań i ekspertyzy techniczne potwierdzające zasadność zgłoszenia). Ostatnim etapem będzie przebudowa i modernizacja urządzeń wodnych administrowanych przez PGW WP we Wrocławiu pod kątem wzrostu ochrony powodziowej w terenach do niej przyległych (osiedla, domy mieszkalne, zakłady pracy, infrastruktura techniczna itp.) na podstawie sporządzonych dokumentacji i planów inwestycyjnych – przekazali pracownicy zespołu komunikacji i edukacji wodnej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

1 z 16
ul. Kraszowicka w Świdnicy
ul. Kraszowicka w Świdnicy
ul. Przyjaźni w Świdnicy
Bystrzyca na wysokości świdnickich Kraszowic
ul. Okrężna w Świdnicy
ul. Okrężna w Świdnicy
ul. Okrężna w Świdnicy
ul. Okrężna w Świdnicy
ul. Okrężna w Świdnicy
ul. Wrocławska w Świdnicy
ul. Wrocławska w Świdnicy
ul. Wrocławska w Świdnicy
ul. Nadbrzeżna w Świdnicy
ul. Nadbrzeżna w Świdnicy
ul. Nadbrzeżna w Świdnicy
ul. Nadbrzeżna w Świdnicy

/mn/

Idź do oryginalnego materiału