Apelują już nie tylko księża. Takich zniczy nie kupuj na groby. "To wszystko nie służy"

2 godzin temu
Zdjęcie: FOT. RAFAŁ MIELNIK / Agencja Wyborcza.pl


Coraz większymi krokami zbliżamy się do celebrowania listopadowych świąt. Z zeszłorocznych statystyk wynika, iż w tym czasie na jednym grobie tworzymy od 3 do 9 kg odpadów, co stanowi spore obciążenie dla środowiska. Zatrważające liczby stały się motorem napędowym do powstania ekologicznej akcji.
W ferworze pracy i obowiązków dzisiejszego świata jednym z najpopularniejszych momentów, w którym decydujemy się na chwilę zatrzymać i głębiej zastanowić nad różnymi sprawami, jest dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki. Niemniej jednak wiele osób pomimo specyficznego charakteru tych listopadowych świąt i tak zajmuje sobie głowę doborem odpowiednich stroików i zniczy. Zarówno księża jak i instytucje państwowe postanowiły zaapelować w tej sprawie do społeczeństwa.

REKLAMA







Zobacz wideo Na cmentarzach miejsca nie przebywa. Jak zaoszczędzić miejsce? [Next Station]



Uroczystość Wszystkich Świętych oczami kapłana. "Wierzący zapominają o modlitwie"
Już od początku października sklepowe pułki zaczęły uginać się od nadmiaru różnego rodzaju zniczy oraz stroików wpisujących się w klimat dnia Wszystkich Świętych. Z roku na rok wspomniany asortyment zaczyna pojawiać się znacznie szybciej. Obserwując napędzającą się machinę komercjalizacji katolickiego święta, ks. Bogusław Płonka w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim zwrócił uwagę na to, o czym tak naprawdę powinniśmy pamiętać 1 listopada.

Kupujemy drogie znicze, piękne kwiaty. Czyścimy i ozdabiamy groby bliskich. Fajnie, iż dbamy o nagrobki. To też ważne, ale nie najważniejsze. Wierzący zapominają o modlitwie za zmarłych, a niewierzący o zadumie i pamięci

- mówił kapłan jeszcze w 2019 roku. Po upływie pięciu lat problem związany z nadmierną ilością kupowania asortymentu cmentarnego nie zniknął. Sytuacja ta sprowokowała działaczy do zorganizowania akcji "Szacunek dla zmarłych i natury". Państwowe instytucje połączyły siły i skierowały do pilny apel do społeczeństwa


Znicze na Wszystkich Świętych - mniej znaczy więcej. Stań w obronie natury
Polska Rada Ekumenistyczna we współpracy z Unią Metropolii Polskich i Inicjatywą (Nie)zapomnianych Cmentarzy skierowała się z prośbą do Polaków o ekologiczną postawę w trakcie zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych.

Corocznie nagrobki toną pod stosami zniczy i sztucznych wiązanek, które - choć chwilowo 'upiększają' cmentarze - stają się później tonami nieprzetwarzanych odpadów. Plastik, sztuczne kwiaty, trujące substancje uwalniane przez spalanie parafiny - to wszystko nie służy ani nam, ani planecie

- napisali tytułem wstępu autorzy apelu, prosząc o wprowadzenie następujących zmian w swoich dotychczasowych działaniach:




palenie ograniczonej liczby zniczy (najlepiej jednego)
tworzenie naturalnych stroików i rezygnowanie ze sztucznych ozdób
wybieranie szklanych zniczy
segregację śmieci na cmentarzach

Dzięki ekologicznym wyborom istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo na zaoszczędzenie pieniędzy, które zdaniem inicjatorów akcji "Szacunek dla zmarłych i natury" warto przekazać na lokalne organizacje dobroczynne, hospicja lub fundacje chroniące stare cmentarze.

Niech ten rok będzie początkiem zmian. Każdy mały krok ma znaczenie. Możemy uczcić pamięć naszych bliskich, dbając jednocześnie o świat, który po sobie zostawimy

- apelują osoby działające na rzecz Polskiej Rady Ekumenicznej, Unii Metropolii Polskich i Inicjatywy (Nie)zapomniane cmentarze.




Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału