Oszuści proponują audyt nieruchomości? Gmina Lubin ostrzega

1 tydzień temu

Do pracowników Urzędu Gminy w Lubinie docierają informacje o próbach przeprowadzenia „audytów nieruchomości pod kątem kompleksowej termomodernizacji”. Namawiać do takich zleceń mają „firmy zewnętrzne”. Przedstawiciele urzędu przestrzegają mieszkańców – to mogą być nieuczciwe działania przy wykorzystaniu programu „Czyste Powietrze”, a ten został zawieszony do końca marca przyszłego roku.

Z informacji przekazanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, iż uruchomienie programu planowane jest na 31 marca 2025r., ale będzie on realizowany już w nowej odsłonie. Projekt zmian programu udostępniono do konsultacji na: dedykowanej stronie. Uwagi/sugestie można zgłaszać od 9 do 27 grudnia 2024 r. na adres: [email protected] (w tytule wiadomości należy napisać: Konsultacje społeczne „Czyste Powietrze”). Jak informuje NFOŚiGW:

„Reforma programu jest konieczna, by wyeliminować nadużycia i przez cały czas działać na rzecz czystego powietrza oraz niższych rachunków za ogrzewanie.

Kluczowe reformy programu obejmują:

  • nowy, czytelny układ programu – podział przedsięwzięć w zależności od zapotrzebowania budynku na energię użytkową
  • ujednolicone poziomy dofinansowania w poszczególnych grupach dochodowych dla łatwiejszych rozliczeń projektów,
  • wzrost wymagań odnośnie do klasy efektywności energetycznej dotowanych urządzeń,
  • odejście od audytów energetycznych na rzecz świadectw charakterystyki energetycznej i oceny energetycznej z wizytą eksperta w każdym domu,
  • obowiązek wypłaty zaliczki na konto beneficjenta, a nie wykonawcy,
  • limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów,
  • dotacje dla rzeczywiście najuboższych – wymóg posiadania co najmniej 3 lata przed złożeniem wniosku nieruchomości (wyjątek np. spadek), której zapotrzebowanie na energię użytkową, w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania wynosi powyżej 150 kWh/m2/rok.
  • uzyskanie określonego standardu energetycznego – przedsięwzięcie musi prowadzić do zapotrzebowania na energię użytkową nie większego niż 120 kWh/m2.

Ponadto zaktualizowane będą progi dochodowe w poszczególnych grupach dofinansowania oraz limit dotacji.

NFOŚiGW pracuje w tej chwili nad:

  • założeniami listy rzetelnych i uczciwych wykonawców,
  • usprawnieniem i przyspieszeniem procedury rozpatrywania wniosków przez uproszczenie zasad dofinansowania i standaryzację typów przedsięwzięć,
  • ogólnopolskim systemem operatorów.

Operatorzy w programie Czyste Powietrze będą wsparciem dla beneficjentów najwyższego i podwyższonego poziomu dofinansowania. Ich działanie będzie polegało na pomocy w określeniu zakresu inwestycji, złożeniu wniosku o dofinansowanie, monitorowaniu realizacji inwestycji zgodnie z zasadami programu oraz prawidłowym rozliczeniu dotacji. Zakładamy, iż w pierwszej kolejności funkcję operatorów będą pełnić zainteresowane gminy, a uzupełniająco wybierani będą inni operatorzy w drodze naboru.”

Przypominamy również, iż na terenie naszej gminy działa Punkt konsultacyjno-informacyjny programu „Czyste powietrze”, gdzie można zasięgnąć porady dotyczącej programu, termomodernizacji, a także uzyskać pomoc w złożeniu wniosku.

Źródło: Gmina Lubin
Idź do oryginalnego materiału