ORLEN i Microsoft: największe wdrożenie AI w Europie Środkowej już ruszyło

enerad.pl 4 godzin temu

Cyfrowa transformacja niezbędna dla bezpieczeństwa energetycznego

ORLEN konsekwentnie wdraża założenia strategii, której celem jest zapewnienie stabilnych i możliwie tanich dostaw energii dla Polaków. Transformacja energetyczna wymaga jednak nowoczesnych narzędzi cyfrowych. Dlatego koncern nawiązał współpracę z Microsoft, która umożliwi realizację największego wdrożenia AI w regionie.

Zastosowane rozwiązania mają wspierać nie tylko energetykę, ale także cyberbezpieczeństwo, produkcję, analizę danych i wydajność pracowników.

Inwestycje na niespotykaną skalę

– Transformacja energetyczna to wyzwanie dla całej gospodarki, które wymaga podjęcia konkretnych działań tu i teraz. Strategia ORLENU do 2035 to największy program inwestycyjny w historii polskiej energetyki wart choćby 380 mld zł. Już dziś ten sektor stał się jednym wielkim placem budowy. Chcemy jeszcze przyspieszyć, dlatego sięgamy po dostępne na rynku narzędzia, które wesprą naszą codzienną pracę – podkreślił Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu ORLEN.

Grupa ORLEN zarządza ponad 200 spółkami w kilkunastu krajach i zatrudnia ponad 60 tys. osób. Efektywne zarządzanie tak dużą strukturą wymaga zaawansowanych narzędzi cyfrowych, które usprawnią codzienną pracę i odciążą pracowników od powtarzalnych zadań.

Kluczowe narzędzia: Microsoft Copilot i Agentic AI

Transformacja cyfrowa to jeden z filarów strategii Grupy ORLEN do 2035 roku. W styczniu ogłoszono plan, w którym wykorzystanie cyfrowych narzędzi i efektywne zarządzanie danymi odgrywają kluczową rolę.

– Chcemy wzmacniać kompetencje cyfrowe zespołów dzięki rozwiązaniom wspierającym rozwój i wdrażanie nowoczesnych narzędzi IT w całej organizacji. Zastosowanie Microsoft Copilot czy Agentic AI pozwoli nam skutecznie zoptymalizować oraz wzmocnić poziom cyberbezpieczeństwa w całej Grupie ORLEN, a także poprawi efektywność pracy oraz docelowo umożliwi osiągnięcie efektu synergii grupy kapitałowej i przyniesie realne korzyści – zaznaczył Robert Soszyński, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych ORLEN.

Sztuczna inteligencja wesprze najważniejsze procesy w firmie

Podpisane porozumienie zakłada nie tylko standaryzację i konsolidację licencji na oprogramowanie, ale również rozwój technologii chmurowych. Inteligentni asystenci wspomogą analizę danych i rekomendowanie działań, a także zdejmą z pracowników część rutynowych obowiązków.

– Wdrażane rozwiązania będą miały szerokie zastosowanie i mogą być z powodzeniem wykorzystywane w analizie obowiązujących i planowanych zmian regulacyjnych, kontrolingu, analizie globalnych danych strategicznych rynków ropy czy gazu, ale również projektowaniu stron internetowych czy zarządzania logistyką dostaw. Jest to kolejny duży krok na drodze transformacji cyfrowej Grupy ORLEN – powiedział Michał Furman, Dyrektor Wykonawczy ds. Transformacji Cyfrowej i IT.

Centrum Kompetencyjne AI i inkubator innowacji

Jednym z elementów porozumienia jest powstanie Centrum Kompetencyjnego Sztucznej Inteligencji, Innowacji Cyfrowej i Zaawansowanej Analityki. Centrum ma pełnić rolę wewnętrznego inkubatora, który będzie identyfikować i rozwijać projekty generujące realną wartość biznesową. Umożliwi również eksperymentowanie z technologiami GenAI i ich wdrażanie w całej Grupie.

Nowa era organizacji: człowiek i technologia

Współpraca ORLEN i Microsoft to nie tylko technologia, ale także rozwój kompetencji pracowników. najważniejsze staje się tworzenie warunków, w których ludzie mogą skoncentrować się na innowacjach i podejmowaniu lepszych decyzji.

– Wdrożenie sztucznej inteligencji do organizacji to dzisiaj decyzja strategiczna. Liderzy, którzy traktują AI jako integralną część modelu operacyjnego, nie tylko odpowiadają na wyzwania rynku, ale zaczynają go aktywnie kształtować. Rozpoczęła się era organizacji, w których człowiek i technologia współpracują na równych zasadach. Chodzi o stworzenie warunków, w których ludzie mogą skupić się na tym, co naprawdę ważne: podejmowaniu lepszych decyzji, rozwijaniu innowacji i budowaniu przewagi, która nie opiera się wyłącznie na czasie czy kosztach, ale na wartości – podkreśliła Iwona Szylar, Dyrektor Generalna Microsoft w Polsce.

Umowa obejmuje także organizację warsztatów i analiz wykorzystania AI, co ma dodatkowo przyspieszyć cyfrową transformację ORLENU.

Zobacz również:
  • ORLEN stawia największe morskie turbiny wiatrowe w Europie
  • ORLEN dostarczy Ukrainie 140 mln mł gazu – czwarty kontrakt w 2025 roku
  • ORLEN, MIT i Cambridge razem na rzecz transformacji energetycznej Europy

Źródło: ORLEN

Idź do oryginalnego materiału