ONZ oskarża Izrael o atakowanie szpitali i zbrodnie wojenne. „Jedyne schronienie stało się śmiertelną pułapką”

news.5v.pl 2 dni temu

Autorzy raportu podkreślają, iż izraelskie ataki negatywnie wpływają na palestyński system opieki zdrowotnej, doprowadzając go na skraj załamania. Ostrzegają, iż działania te budzą wątpliwości co do poszanowania prawa międzynarodowego przez Izrael.

Izrael uzasadnia te ataki, stwierdzając, iż palestyńskie grupy zbrojne wykorzystują szpitale w Strefie Gazy do celów wojskowych. ONZ zauważa jednak, iż Izrael nie przedstawił wystarczających dowodów na poparcie tych oskarżeń.

— Jedyne schronienie, w którym Palestyńczycy powinni czuć się bezpiecznie, stało się śmiertelną pułapką — powiedział Volker Turk, Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka.

Ataki na szpitale

Na poparcie swych słów autorzy raportu ONZ przytaczają atak na szpital Al-Szifa przeprowadzony przez siły Izraela w listopadzie 2023 r. Na skutek ofensywy z marca został on całkowicie zniszczony. Po wycofaniu się stamtąd armii izraelskiej odkryto na terenie szpitala masowe groby z co najmniej 80 ciałami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejny atak tego rodzaju Izrael przeprowadził 10 stycznia 2024 r. — na szpital Męczenników Al-Aksa w Deir al-Balah. W wyniku tego ostrzału zginęło 12 osób, w tym jeden dziennikarz. W niektórych atakach na placówki medyczne izraelska armia użyła ciężkiej broni i bomb lotniczych.

— Konieczne jest przeprowadzenie niezależnego, dokładnego i przejrzystego dochodzenia w sprawie wszystkich tych ataków — powiedział Volker Turk. Dodał, iż ich sprawcy muszą ponieść pełną odpowiedzialność za wszystkie naruszenia prawa międzynarodowego i praw człowieka. Wezwał też Izrael do uwolnienia wszystkich przetrzymywanych pracowników służby zdrowia.

Autorzy raportu ONZ podkreślają, iż chociaż w wyjątkowych okolicznościach pracownicy służby zdrowia i ich placówki mogą zostać uznane za cele wojskowe, wszelkie ataki na nich muszą być zgodne z zasadami rozróżnienia, proporcjonalności i ostrożności.

Ustalenia te podkreślają powagę sytuacji w Strefie Gazy i niszczycielski wpływ konfliktu na system opieki zdrowotnej i ludność cywilną. ONZ wzywa też społeczność międzynarodową do podjęcia działań w celu zapewnienia poszanowania prawa międzynarodowego i ochrony ludności cywilnej mieszkającej w strefach konfliktu.

Idź do oryginalnego materiału