Według danych z najpopularniejszej platformy rezerwacji miejsc noclegowych, w kurorcie zostały ostatnie wole pokoje i apartamenty. Obłożenie na okres świąteczno- noworoczny przekroczyło 99 procent!
Świeradów-Zdrój, perła Dolnego Śląska, to miejsce, które zimą staje się jednym z najchętniej odwiedzanych kurortów w Polsce. Malowniczo położony w sercu Gór Izerskich, oferuje szeroką gamę atrakcji zarówno dla miłośników aktywnego wypoczynku, jak i osób poszukujących relaksu.
Zimą Świeradów-Zdrój staje się mekką dla narciarzy. Kurort oferuje nowoczesną kolej gondolową, która zapewnia komfortowy dostęp do świetnie przygotowanych tras zjazdowych. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi oraz początkujących, a dzięki możliwości jazdy nocnej również dla tych, którzy szukają niezapomnianych wrażeń po zmroku.
Znane od wieków lecznicze adekwatności wód mineralnych, radonowych i borowinowych są wizytówką Świeradowa- Zdroju. Turyści odwiedzają uzdrowisko, aby skorzystać z szerokiej oferty zabiegów leczniczych i SPA, które pomagają w regeneracji i poprawie samopoczucia.
W okresie Bożego Narodzenia i Sylwestra Świeradów-Zdrój zamienia się w prawdziwą zimową krainę czarów. Dzięki różnorodnej bazie noclegowej, obejmującej luksusowe hotele, pensjonaty i apartamenty, Świeradów-Zdrój spełnia oczekiwania zarówno wymagających gości, jak i tych szukających budżetowych opcji. Popularne frazy, takie jak „noclegi Świeradów-Zdrój z basenem” czy „apartamenty w górach z widokiem”, odzwierciedlają rosnące zainteresowanie turystów tym wyjątkowym miejscem.
Według informacji z portalu Booking.com, na okres od 23 grudnia 2024 r. do 3 stycznia 2025 r. aż 99% miejsc noclegowych w Świeradowie-Zdroju jest już zarezerwowanych. W samym okresie świątecznym, od 23 do 27 grudnia 2024 r., zajętych jest 97% miejsc. Tak wysokie wskaźniki rezerwacji świadczą o niesłabnącej popularności tego uzdrowiska wśród turystów poszukujących zarówno relaksu, jak i aktywnego wypoczynku.
Niestety, za rosnącym zainteresowaniem turystów nie zawsze idzie uczciwość ze strony niektórych właścicieli obiektów noclegowych. Władze miasta zwracają uwagę na przypadki unikania pobierania opłaty uzdrowiskowej oraz nieodprowadzania należnych podatków.
Wiceburmistrz Świeradowa- Zdroju, Dorota Marek, podczas październikowej sesji rady miejskiej mówiła: – Ja państwu powiem, kiedyś brałam udział w takim spotkaniu z gestorami bazy noclegowej, no i też rozmawialiśmy o tym, iż ta opłata jest ważna i oni mówią, iż oni wiedzą, iż ona jest ważna i oni by chcieli ją pobierać, ale im nie chodzi o oszukiwanie miasta, tylko urzędu skarbowego. I oni jak wykażą, iż mieli kogoś, … to po prostu tak to wygląda, no tak wprost mówili szczególnie mali przedsiębiorcy. Przecież my się tu wszyscy znamy, my wiemy, no kurczę, no jakby tak można było osobno, no takie są realia drodzy państwo.
– (…) generalnie największy problem jest z małymi pensjonatami, które my na przykład mamy, iż na Bookingu pojawiają się informacje o tym, iż zostaną wynajęte albo, iż już jest zajęte, czyli wiadomo, iż w tym momencie tam ludzie są w danych pensjonatach, a do nas, do urzędu nie wpływa żadna opłata uzdrowiskowa. Są jednostki, które nie odprowadzały opłaty uzdrowiskowej kilka lat. – wtórowała jej burmistrz Edyta Wilczacka.
Świąteczny czas w Świeradowie-Zdroju to nie tylko okazja do odpoczynku w otoczeniu malowniczych krajobrazów i korzystania z wyjątkowej oferty uzdrowiskowej, ale także moment refleksji. Warto pamiętać, iż opłata uzdrowiskowa, pobierana od turystów, jest istotnym elementem budżetu miasta. To właśnie dzięki tym środkom realizowane są inwestycje, które służą zarówno mieszkańcom, jak i gościom – od infrastruktury turystycznej po wydarzenia kulturalne czy utrzymanie terenów zielonych.
Pobieranie opłaty to nie tylko obowiązek, ale przecież także wyraz szacunku wobec miasta i jego mieszkańców i nie ma tu miejsca na nieuczciwość ze strony właścicieli małych obiektów.
Niech te święta będą okazją, by przypomnieć sobie, iż przestrzeganie zasad, choćby tych pozornie małych, to fundament wspólnego dobra. Troska o Świeradów-Zdrój jest obowiązkiem każdego, kto chce cieszyć się jego wyjątkową atmosferą – nie tylko dziś, ale i w przyszłości.