Odznaki Honorowe, rynek pracy i zabytki – podsumowanie kwietniowej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego

opowiecie.info 4 godzin temu

Wręczenie Odznak Honorowych „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”, analiza sytuacji na regionalnym rynku pracy, przyjęcie sprawozdań dotyczących gospodarki odpadami, rozstrzygnięcie naboru dotacji na prace konserwatorskie przy zabytkach oraz zmiany w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim – to najważniejsze punkty obrad Sejmiku Województwa Opolskiego, które odbyły się 29 kwietnia 2025 r.

Sesja rozpoczęła się od uroczystości wręczenia Odznak Honorowych „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”, przyznanych z inicjatywy wicemarszałek Zuzanny Donath-Kasiury. Wyróżnienia odebrały:

Dr Joanna Łaba – lekarz pediatra, inicjatorka utworzenia stowarzyszenia TRISO – Opolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci z Trisomią 21, wspierającego w tej chwili ponad 150 rodzin w całym regionie.

Ilona Nawankiewicz – doświadczona tyflospecjalistka i kierownik regionalnego biura Fundacji Szansa – Jesteśmy Razem, od lat zaangażowana w pomoc osobom niewidomym i słabowidzącym.

– „Takie osoby jak pani dr Łaba i pani Nawankiewicz zmieniają naszą rzeczywistość na lepsze. To dzięki ich pracy i zaangażowaniu nasze województwo staje się miejscem bardziej otwartym i wrażliwym na potrzeby innych” – podkreślała wicemarszałkini Donath-Kasiura.

Radni zapoznali się z analizą sytuacji na rynku pracy w 2024 roku, przygotowaną przez Wojewódzki Urząd Pracy. Z danych przedstawionych przez wicedyrektorkę Renatę Cygan wynika, iż stopa bezrobocia na koniec 2024 roku wyniosła 5,9%, kontynuując tendencję spadkową.

– „Chociaż sytuacja na rynku pracy jest stabilna, nie możemy zapominać o problemach zgłaszanych przez przedsiębiorców – zwłaszcza tych wynikających z wojny w Ukrainie, takich jak wzrost kosztów działalności czy trudności w utrzymaniu kontraktów międzynarodowych” – zaznaczyła wicedyrektorka Cygan. Najlepsze wskaźniki bezrobocia odnotowano w Opolu, które nie tylko charakteryzuje się najniższym poziomem bezrobocia, ale również największą liczbą ofert pracy – głównie w sektorze niesubsydiowanego zatrudnienia.

Sejmik przyjął sprawozdania z realizacji wojewódzkiego planu gospodarki odpadami za lata 2017–2019 oraz 2020–2022. Członek Zarządu Województwa Antoni Konopka wskazał na pozytywne zmiany:

– „Odnotowaliśmy wzrost masy odpadów komunalnych selektywnie zbieranych. To efekt zarówno skutecznej edukacji ekologicznej mieszkańców, jak i rozwoju sieci Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK-ów)” – podkreślił Konopka. Na koniec 2022 roku 52 gminy w regionie posiadały własne lub wspólne PSZOK-i, co umożliwiło mieszkańcom skuteczniejszą i bezpłatną segregację odpadów. Zarząd Województwa Opolskiego rozpoczął już prace nad nowym planem gospodarki odpadami.

Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca poinformował o rozstrzygnięciu pierwszego w tym roku naboru wniosków o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach. Do podziału było 1 milion 140 tysięcy złotych, które trafiły na realizację 24 zadań.

– „Wsparcie otrzymały przede wszystkim zabytki sakralne, ale także wspólnoty mieszkaniowe, prywatni właściciele zabytków oraz 41 Opolska Harcerska Drużyna Żeglarska na remont swojej zabytkowej barki” – wyliczał wicemarszałek Kubalańca. Ze względu na ogromne zainteresowanie, Zarząd Województwa ogłosił kolejny nabór wniosków, w ramach którego do dyspozycji będzie kwota 2,6 miliona złotych. Nabór trwa do 5 maja br.

Radni przyjęli zmiany w regulaminie Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Najważniejsze zmiany to:

możliwość wyboru większej liczby projektów przez mieszkańców,
zmienione wartości minimalne i maksymalne zgłaszanych projektów,
głosowanie wyłącznie w formie elektronicznej.

– „Nowe zasady mają sprawić, iż jeszcze więcej mieszkańców aktywnie włączy się w decydowanie o rozwoju regionu” – wyjaśniał przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego.

Szczegółowe informacje na temat nowych zasad dostępne będą na stronie: https://budzet.opolskie.pl/.

Fot. UMWO

Idź do oryginalnego materiału