Odroczenie opłaty za tzw. koncesję możliwe! (Obowiązkowe oświadczenia do 31 stycznia!)

prawnikdlakonsumenta.pl 3 lat temu

Tak zwaną ponieważ poprawnie jest to opłata za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Jak informowałem wcześniej realizowane są prace nad ustawą, która wprowadza możliwość odroczenia, a choćby zwolnienia z w/w opłaty. Lada dzień sejm przyjmie ustawę, trafi ona do prezydenta do podpisu. Odroczenie opłaty za „koncesję” stanie się możliwe.

Nowelizacja została uchwalona teraz wszystko zależy od radnych.

Artykuł 31zzca bo o nim mowa wprowadzono w tarczy 4.0 i umożliwił on działania związane z zezwoleniami na sprzedaż alkoholu w roku 2020.

Odroczenie opłaty za „koncesję”

Poniżej treść artykułu. Pogrubienie oznacza wprowadzone zmiany.

Art. 31zzca. [Możliwość wprowadzenia zwolnienia z opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży bądź przedłużenia terminu na jej wniesienie]

1. Rada gminy może, w drodze uchwały, zwolnić z opłaty, o której mowa w art. 11і ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, należnej w 2020 r. lub w 2021 r. lub przedłużyć termin na jej wniesienie.

2. W przypadku zwolnienia z opłaty, rada gminy, w uchwale, o której mowa w ust. 1, może przyznać zwrot określonej części opłaty pobranej od przedsiębiorców, którzy wnieśli jednorazowo opłatę:
1) za rok 2020 w terminie do dnia 31 stycznia 2020 r.;
2) za rok 2021 w terminie do dnia 31 stycznia 2021 r

3. Termin wniesienia opłaty należnej w:
1) 2020 r. może zostać przedłużony do dnia 31 grudnia 2020 r.;
2) 2021 r. może zostać przedłużony do dnia 31 grudnia 2021 r.

4. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.

Odroczenie opłaty za „koncesję” to MOŻLIWOŚĆ rady gminy

Należy to podkreślić. Ustawa sama w sobie nie zwalnia, ani nie odracza terminu wniesienia opłaty. Zgodnie z przepisami prawnymi to rada gminy w drodze uchwały podejmie decyzję czy chce skorzystać z umocowania i pomóc przedsiębiorcom dotkniętym ograniczeniami. Odroczenie opłaty za „koncesję” leży w ich gestii.

Oświadczenie do 31 stycznia

Należy tutaj pamiętać o obowiązku ciążącym na przedsiębiorcy. Na podstawie art. 111 ust. 4 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi Każdy korzystający z zezwolenia na sprzedaż alkoholu zobowiązany jest do dnia 31 stycznia złożyć oświadczenie o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży w roku poprzednim.

Jak obliczyć wartość sprzedanego alkoholu do oświadczenia – darmowy kalkulator do koktajli

Wzory oświadczeń znajdziecie na stronach swoich urzędów. W Toruniu jest ono umieszczone tutaj.

Pierwsza rata do 31 stycznia

W związku z przedłużającym się procesem legislacyjnym, może dojść do sytuacji, w której rada gminy nie zdąży podjąć odpowiedniej uchwały. Dlatego bezpieczniej jest uiścić opłatę I raty do 31 stycznia. W przypadku zwolnienia zostanie ona zwrócona lub zaliczona na poczet kolejnych.

Rady gmin przygotowane

Analizując treść dzisiejszej informacji Prezydenta Miasta Torunia, można dojść do wniosku, iż rady gmin rozumieją powagę sytuacji, a wzory uchwał są już przygotowane.

Pismo Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego skierowane do przedsiębiorców znajdziecie tutaj.

pismo-Prezydenta-Miasta-ToruniaPobierz

Obliczanie wartości alkoholu w koktajlach

O ile wartość „czystych” porcji alkoholu czy butelek łatwo określić. O tyle problem pojawia się przy koktajlach, w których mieszamy alkohole. Najprostszą metodę można opisać przykładem:

  • Drink Negroni – kosztuje u nas 26 zł
    Używamy do niego: 30ml campari, 30ml gin oraz 30ml wermutu
    Porcja 40 ml campari – kosztuje 12 zł
    30ml = 9 zł
    Porcja 40 ml ginu – kosztuje 12 zł
    30ml = 9 zł
    Porcja 100ml wermutu kosztuje 10 zł
    30ml = 3 zł
  • Do obliczenia wartości sprzedanego alkoholu nie użyjemy 26 zł tylko kwotę czystego alkoholu, który użyliśmy – 21 zł

Należy przy tym pamiętać, iż alkohole mogą kwalifikować się do różnych grup. W podanym przykładzie wermut jest alkoholem z grupy drugiej (poniżej 18%), zaś reszta składników z grupy trzeciej. Na tej podstawie poszczególne składniki kwalifikujemy do odpowiednich grup, a najprościej przygotować to sobie w formie formularza excel.

Jeśli, moje posty Ci pomogły i chcesz być na bieżąco, zapraszam Cię do subskrypcji mojego bloga. A także polubienia fanpage na Facebooku.

Type your email…

Subscribe

Idź do oryginalnego materiału