Oddziaływanie sytuacji wojennej i społeczno-gospodarczej na Ukrainie na system energetyczny i bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz wybranych europejskich państw ościennych

2 tygodni temu

Szanowni Państwo, mamy przyjemność oddać w Państwa ręce raport dotyczący wyzwań i szans, jakie pojawiły się przed polską energetyką po pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę. Jak pokazały ostatnie miesiące, system energetyczny Polski i jego bezpieczeństwo są ściśle powiązane z sytuacją za naszą wschodnią granicą, a rozmawiając o transformacji energetycznej naszego kraju nie można pominąć toczącej się wojny oraz perspektywy przyszłej odbudowy Ukrainy.

Pełnoskalowa napaść Rosji na Ukrainę spowodowała przede wszystkim konieczność szybkiej zmiany kierunków dostaw surowców energetycznych. W przypadku Polski nie oznaczało to diametralnej zmiany polityki energetycznej, ale na pewno znacznie przyspieszyło szereg procesów, które były już w toku. Bieżące dylematy Ukrainy są zupełnie inne – dla kraju ogarniętego wojną priorytetem jest utrzymanie ciągłości funkcjonowania systemu. Zajęcie przez Rosję wschodnich terenów kraju odcięło Ukrainę od wielu zasobów, a infrastruktura energetyczna Ukrainy jest celem ciągłych ataków. Z drugiej strony Kijów stara się równolegle myśleć nad kompleksową odbudową systemu energetycznego, który będzie nie tylko zielony, ale też odporny na różnego rodzaju kryzysy.

Zwiększenie potencjału polskiego sektora energetycznego i jego transformacja to jedno z kluczowych zadań, jakimi zajmuje się BGK jako polski bank rozwoju. Z tego względu postanowiliśmy zidentyfikować pola ewentualnej współpracy i potencjalne obszary konkurencji pomiędzy Polską i Ukrainą w obszarze energetycznym. Wraz z ekspertami rynku energetycznego udało nam się zidentyfikować kilka kierunków działań, które wydają się obiecujące zarówno dla Polski, jak i Ukrainy – od ewentualnego przekazania Ukrainie części z wyłączanych w Polsce bloków węglowych, poprzez wsparcie w zakresie integracji systemu energetycznego Ukrainy z Zachodem, aż po współpracę w rozwoju technologii wodorowych. Jednocześnie, biorąc pod uwagę, iż potencjalny proces odbudowy ukraińskiej energetyki przynajmniej częściowo pokryje się z transformacją systemu energetycznego Polski, nieuchronne wydaje się zaistnienie pomiędzy Polską i Ukrainą konkurencji o dostęp do zasobów i zielonych technologii.

Z wyrazami szacunku,

Mateusz Walewski
Główny Ekonomista
Dyrektor Departamentu Badań i Analiz
Bank Gospodarstwa Krajowego

Link do raportu: https://www.bgk.pl/files/public/Raporty/System_energetyczny_PL-UKR.pdf

Autorzy raportu: Paweł Umiński, Krzysztof Błaszak, Danylo Moiseienko, Oliwia Samołyk

Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego z siedzibą w Warszawie

Idź do oryginalnego materiału