Od stycznia podatek od nieruchomości w górę

ostrzeszowinfo.pl 5 dni temu

O 2,7% czyli wskaźnik inflacji wzrosną od przyszłego roku stawki podatku od nieruchomości w gminie Ostrzeszów. Na swoim czwartkowym posiedzeniu (26 września) uchwałę zatwierdzającą tę propozycję przyjęli radni Rady Miejskiej. Nie obyło się jednak bez uwag i zastrzeżeń.

Jak napisano w uzasadnieniu do uchwały, podwyżka pozwoli na uzyskanie dodatkowych dochodów, które będą przeznaczone na pokrycie rosnących kosztów obligatoryjnych zadań Miasta i Gminy Ostrzeszów.

Na komisjach nasza trójka powstrzymywała się od poparcia podwyższenia tego podatku, uzasadniając to tym, iż w ostatnich dwóch latach nasi mieszkańcy zostali dosyć mocno obciążeni inflacyjną kwotą podatku powiedział, także w imieniu Krystyny Rajskiej i Macieja Janiszewskiego, Arkadiusz Suchanecki. – Jesteśmy jednak świadomi tego, iż nasza gmina czeka na wiele inwestycji (…) W związku z tym biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności nasza trójka poprze uchwałę i przyjmiemy podwyżkę na poziomie inflacji.

Jednocześnie radny stwierdził, iż w przyszłości gmina powinna szukać innych źródeł pozyskiwania pieniędzy zamiast podwyższania stawek podatkowych.

Między innymi jesteśmy zobowiązani do tego, żeby stwarzać warunki dla przedsiębiorców i mieszkańców indywidualnych, którzy chcą stawiać budynki na naszym terenie – dodał. Są w naszej gminie sytuacje, iż 3-4 lata czeka się na podział geodezyjny działek. Dla mnie jest to nie do przyjęcia. Przecież każda inwestycja, każda budowla, która powstanie, będzie wnosiła odpowiednie finanse dla naszej gminy. To jest jeden ze sposobów pozyskiwania środków.

Z przekazem tym zgodził się burmistrz Patryk Jędrowiak, choć dementował słowa dotyczące czasu oczekiwania na podział geodezyjny działek.

Być może ktoś pana radnego wprowadził w błąd – stwierdził. Jeżeli była taka sytuacja, to proszę o precyzyjną informację, wyjaśnimy ją. o ile nie ma żadnych problemów związanych z własnością działek, z możliwością doprowadzenia dostępu do drogi publicznej to podział geodezyjny nie trwa 3-4 lata. Mówię to w obronie naszych pracowników.

Radni pytali również o kwestię umorzeń podatku od nieruchomości. Skarbnik gminy Wioletta Anielska tłumaczyła, iż robi się to wyłącznie po rozpatrzeniu złożonego wniosku.

Nie możemy umarzać podmiotowo tylko przedmiotowo – zaznaczyła. – Nie mamy podjętej żadnej uchwały dotyczącej objęcia umorzeniem jakiejś grupy osób. Każdy wniosek, który spłynie do wydziału finansowego, jest analizowany pod względem merytorycznym i finansowym. Umarzamy tylko i wyłącznie o ile widzimy podstawę i iż taka pomoc faktycznie jest potrzebna. zwykle są to osoby w naprawdę trudnej sytuacji finansowej, korzystające z opieki społecznej. Zdarzają się też sytuacje losowe, na przykład pożar. Podatek umarzany jest też ochotniczej straży pożarnej. Robimy to na wniosek, analizując jak wygląda sytuacja finansowa. Umarzany podatek miał poza tym Zakład Energetyki Cieplnej.

Generalnie rzecz biorąc radni wykazali się zrozumieniem dla konieczności wprowadzenia podwyżki, co znalazło odzwierciedlenie w głosowaniu. 20 radnych było za, a 1 (Grzegorz Kosmala) wstrzymał się od głosu. ŁŚ

fot. sxc.hu

Idź do oryginalnego materiału