Zgodnie z kolumbijskimi przepisami, obcokrajowcom mieszkajacym na stałe w Kolumbii niezbędny jest dowód tożsamości do normalnego funkcjonowania. Paszport jest nieważny w przypadku większości procedur. Po przeprowadzce z Wielkiej Brytanii, gdzie nie obowiązuje dowód osobisty, był to duży szok dla autora artykułu, José Carlos Cueto. Bez dowodu tożsamości miał problemy z tak prostymi rzeczami jak instalacja internetu w domu. Jak później odkrył, dowód był wymagany niemal w każdej sytuacji, od otwierania linii telefonicznej po płacenie w supermarkecie.
Z czasem dowód tożsamości w Kolumbii i innych krajach Ameryki Łacińskiej stał się „superdokumentem”, niezbędnym nie tylko do potwierdzenia tożsamości, ale też płacenia podatków, wystawiania rachunków i korzystania z praw obywatelskich.
Kwedstia dowodu tożsamości wywołuje jednak pewne wątpliwości. Organizacje takie jak Fundacja Karisma z Kolumbii pytają, dlaczego jedna forma identyfikacji jest tak powszechna i w jakim stopniu jest to uzasadnione. Sugerują też, iż może wykluczać pewne grupy ludzi, takie jak społeczności tubylcze i imigranci.