O Święcie Saskiej Kępy

1 rok temu

Święto Saskiej Kępy. Jakie były początki – Mateusz Mroz, były burmistrz Pragi-Południe, pomysłodawca imprezy

– Chcieliśmy ożywić ul. Francuską i zrobić z niej taki salon Saskiej Kępy – kafejki, galerie, żeby coś się działo. To było też zabieganie o remont Francuskiej. Planowaliśmy, aby cykliczna impreza na Francuskiej kręciła się wokół galerii rzeźby ulicznej. Aby stawały tu rzeźby słynnych osób związanych z Saską Kępą. Klasycznie zaczęło się od Agnieszki Osieckiej, którą kojarzą wszyscy. I zrobiliśmy pierwszą imprezę uliczną. Z tym, iż nie nazywała się ona Świętem Saskiej Kępy. Ta nazwa przylgnęła dopiero przy drugiej edycji, która tworzona była za mojej kadencji, ale finalizowana już przez następców. Trochę szkoda, iż odstąpiono od pomysłu z większą liczbą rzeźb, bo można było, na przykład co dwa lata, ustawiać je na Francuskiej. Niemniej, po tylu latach, trzeba przyznać, iż udało się ożywić ten fragment Saskiej Kępy. No i został wykonany remont ulicy. To wszystko też „uruchomiło” ulice poboczne – Berezyńską, Aldony, Zwycięzców…

Bywało groźnie – Barbara Gebler-Wasiak, dyrektor Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe

– Za nami jedenaście edycji Święta Saskiej Kępy. Jakie były? Po prostu piękne. Polskie gwiazdy, zagraniczni goście, kolorowo, radośnie. Ogromne zaangażowanie mieszkańców i artystów z Saskiej Kępy. I to ostatnie w Parku Skaryszewskim z okazji 100-lecia przyłączenia do Warszawy dzień po przejściu huraganu. Otrzymaliśmy faks z Zarządu Oczyszczania Miasta, żeby je odwołać. Wiceburmistrz Michał Wieremiejczyk po wizji lokalnej i wykonaniu mnóstwa telefonów do różnych służb porządkowych podjął męską decyzję – bierzemy odpowiedzialność na siebie i robimy to, co zaplanowane. W związku z tym w nocy, od godziny 24, usuwaliśmy ze złamanej lipy 3-metrowe gniazdo pszczół. Zostały przewiezione do nowego ula, a mieszkańcy tego samego dnia mogli bezpiecznie się bawić.

Nowości edycji 2017 – Maria Juszczyk, dyrektor PROM-u Kultury Saska Kępa

– Z rozmów z mieszkańcami wyłoniły się trzy ważne wnioski, które uwzględniliśmy przy koncepcji edycji 2017 r. Pierwszym było, iż program artystyczny powinien się opierać o wspólną myśl. Autorem tej koncepcji został Janusz Kukuła (dyrektor i reżyser Teatru Polskiego Radia – przyp. ar). Drugi wniosek dotyczył tego, co zawsze towarzyszy świętom ulicznym, czyli stoisk handlowych. Mieszkańcy pragną, aby te stoiska miały charakter artystyczny, spójny z charakterem Saskiej Kępy. Przyjęliśmy kryterium iż sprzedawane rzeczy będą wyrobami własnymi artystów i rzemieślników. No i trzeci wniosek – żeby to było święto integrujące, spajające społeczność Saskiej Kępy – mieszkańców, organizacje pozarządowe, instytucje kultury i ambasady…

Co rok wielkie wyzwanie – Tomasz Kucharski, burmistrz Pragi-Południe

– Organizowanie takiej imprezy cyklicznie, co roku, jest wielkim wyzwaniem. Tym bardziej, iż każda z edycji musi być inna, atrakcyjna dla gości, ale jednocześnie musi spełniać oczekiwania mieszkańców Saskiej Kępy i zachęcać ich do współuczestniczenia. Po kilku edycjach powołaliśmy Radę Święta Saskiej Kępy i powierzaliśmy jej coraz większy wpływ na kształt imprezy. W tym roku przyjęliśmy nową formułę – skoro mamy na Saskiej Kępie świetnie działający PROM Kultury, to on niech będzie odpowiedzialny za program i to na nim oparliśmy święto. Zaś logistycznie za imprezę odpowiedzialny jest nasz CePeK. Święto jest wielkim wydarzeniem – bywało, iż przewijało się tutaj ponad 120 tysięcy gości.

17 lat świętowania z „Mieszkańcem”

„Mieszkaniec” od początku towarzyszył Świętu Saskiej Kępy. choćby wtedy, gdy… jeszcze się tak nie nazywało. Przez minione lata święto zgromadziło setki tysięcy gości. Na scenach występowała plejada gwiazd.

Każda edycja święta miała inny motyw przewodni. Pogrzebaliśmy trochę w redakcyjnych archiwach i w przeddzień XII edycji Święta Saskiej Kępy przypominamy Naszym Czytelnikom, jak to drzewiej bywało… Przeżyjmy to jeszcze raz!

2006 Agnieszka tu mieszka

Przy ul. Francuskiej zostaje ustawiony model rzeźby Agnieszki Osieckiej. Odsłaniają go burmistrz Mateusz Mroz razem z pełniącym obowiązki prezydenta Warszawy Mirosławem Kochalskim (ukończony pomnik poetki zostanie odsłonięty za rok). Nad Francuską „schną białe koszule”. Gwiazdą wieczoru jest Maryla Rodowicz.

2007 Vive la France

Przy rondzie Waszyngtona wyrasta kopia Wieży Eiffla. Paryskimi klimatami zachwyca się radna Magdalena Czerwosz. Rzeźbę najsłynniejszej mieszkanki Saskiej Kępy (autorstwa Dariusza Kowalskiego) odsłaniają burmistrz Tomasz Kucharski i zaproszona prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

2008 Piękni dwudziestoletni – lata 60.

Ulica Francuska zostaje opanowana przez czerwone sztandary i socjalistyczną nowomowę. Lekki deszczyk nie płoszy tysięcy widzów. Nad ulicą powiewają imitacje dżinsów – symbolu wolności. W Koncercie Galowym śpiewają Bohdan Łazuka, Iga Cembrzyńska, Sława Przybylska, Artur Barciś, Maciej Maleńczuk i „Skaldowie”.

2009 Tango i salsa na Saskiej Kępie

Trzy razy „S” – Salsa, Sztuka i Saska. Pierwszy raz pogoda faktycznie nie dopisuje. Dopisują widzowie. Widać lokalnych twórców. Laura Łącz prowadzi koncert „Artyści Saskiej Kępy – Mieszkańcom”. Goście święta mają okazję zapoznać się z projektem renowacji ulicy Francuskiej.

2010 Saska Kępa na jazzowo

Wiosenne roztopy powodują zagrożenie wylaniem Wisły na ulice Saskiej Kępy. Święto nie może się odbyć w zaplanowanym terminie i zostaje przełożone na wrzesień. W Koncercie Galowym pt. „Pokolenie polskiego jazzu” występują m.in. Urszula Dudziak, Ewa Bem, Zbigniew Namysłowski. Nad Francuską wiszą winylowe płyty.

2011 Szalone lata 20.– 30.

Zauroczenie latami dwudziestymi ubiegłego wieku udziela się samorządowym urzędnikom. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz z burmistrzem Tomaszem Kucharskim występują w strojach z epoki. Podobnie jak cały Zarząd Pragi-Południe. Nad wyremontowaną (!) ulicą Francuską zawisły malownicze Pegazy.

2012 Międzynarodowo na Francuskiej

Przeddzień turnieju UEFA EURO 2012. Dyrektor CPK, Barbara Wasiak, prowadzi paradę uczniów, którzy reprezentują naszą turniejową grupę – Polskę, Czechy, Rosję i Grecję. Barwne stroje Bractwa Kurkowego przyciągają uwagę. Na dachu dzisiejszego PROM-u występuje Orkiestra Sinfonia Varsovia.

2013 Czym Kępa bogata

Dawny „Jordanek” przy ul. Nobla tętni festynowym życiem. Dzięki Ambasadzie Kolumbii na Koncert Galowy zostaje sprowadzona mistrzowska grupa salsy Swing Latino Tigo. Widowiskowe pokazy tańca przyciągają tłumy. W PROM-ie nasza Małgorzata Piekarska wystawia wieczorem „Listy do Skręcipitki”.

2014 Spotkajmy się na Saskiej Kępie

Coraz większy wpływ na kształt imprezy ma Społeczna Rada Święta Saskiej Kępy. Chodzi o to, żeby odchodzić od „jarmarczności” imprezy, a bardziej eksponować tutejszych twórców i ich dorobek. Zadowolony jest Ryszard Kalhoff, przewodniczący dzielnicowej Komisji Kultury.

2015 Na Francuskiej, na Francuskiej…

Jak zwykle, tłumnie, w paradzie uczestniczą uczniowie z południowopraskich szkół. Młodzież prezentuje się też na scenie w programie artystycznym. Przy wieczornym koncercie Ani Rusowicz publika macha marynarkami. Przed snem wszystkich wycisza Grzegorz Turnau.

2016 100-lecie przyłączenia Grochowa, Saskiej Kępy i Gocławia do Warszawy

Wyjątkowo i jednorazowo impreza zostaje przeniesiona do pobliskiego Parku Skaryszewskiego i staje się świętem większej części Pragi-Południe. „Mieszkaniec” otrzymuje honorowy tytuł „Kamień Kamionka”, a nasz redaktor naczelny, Wiesław Nowosielski, zostaje odznaczony jubileuszowym medalem.

2017 Twoja młodość

– Spotkajmy się na XII edycji Święta Saskiej Kępy pod hasłem „Twoja młodość” – zapraszają organizatorzy i ludzie kultury.
Od lewej: rzeźbiarz Dariusz Kowalski, dyr. Barbara Wasiak, reżyser Janusz Gast, burmistrz Tomasz Kucharski, dyr. Maria Juszczyk, dyr. Janusz Kukuła. Finałowy koncert – Lady Pank.

2018 Dwudziestolecie międzywojenne

Warszawa w dwudziestoleciu międzywojennym staje się europejską metropolią. Powstają nowe budowle, otwierane są kina, modne kabarety i luksusowe lokale gastronomiczne. Właśnie wtedy stolicą zawładnął taniec.

2019 Jak dobrze mieć sąsiada

Nowością tej edycji święta Saskiej Kępy było to, iż tym razem przemarsz nastąpi praktycznie na całej długości głównego sasko-kępskiego ciągu ulic i zakończy się dopiero przy rondzie Waszyngtona.

2020-2021-2022 – edycje odwołane z powodu pandemii

2023 Blisko siebie

Święto Saskiej Kępy wraca po trzech latach przerwy.

/Redakcja/

Źródło: własne
Foto: archiwum gazety Mieszkaniec



Idź do oryginalnego materiału