Popularne Kingonalia, dwudniowe święto patronki Nowego Korczyna obchodzą mieszkańcy tej miejscowości. Uroczystości połączone są z 9. Diecezjalną Pielgrzymką do Sanktuarium Świętej Kingi, której w tym roku przyświecało hasło „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.
Wierni z Diecezji Kieleckiej, Tarnowskiej i Archidiecezji Krakowskiej, tradycyjne zwiedzili nowokorczyńskie zabytki, a następnie wzięli udział w uroczystej procesji od cudownego źródełka świętej Kingi do kościoła świętego Stanisława. Tam odbyła się uroczysta msza święta, którą odprawił biskup Jan Piotrowski. W homilii, pasterz Diecezji Kieleckiej podkreślał, iż kościół chrystusowy nie jest organizacją, ale żywym organizmem jako mistyczne ciało Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Odkupiciela.
– To właśnie o tej żywej wspólnocie, jak przed wiekami pięknie wypowiedział się św. Ireneusz z Lyonu: „Gloria Dei, vivens homo” – „Chwałą Boga jest żyjący człowiek” – powiedział biskup.
Hierarcha przypomniał, iż św. Kinga, księżna i mniszka zakonu klarysek, święta żona księcia Bolesława Wstydliwego, syna tej ziemi, urodzonego w Starym Korczynie, pozostawiła po sobie pamięć osoby miłosiernej, pobożnej i wrażliwej na ludzką niedolę. Otaczała opieką chorych, opuszczonych i biednych, często posługując im osobiście.
– Te jej przymioty i zadania jakie wykonywała, wybrzmiały przy źródełku w odmówionej przez ks. Pawła litanii. Niczym w ewangelicznym zwierciadle ośmiu błogosławieństw, w tej pięknej nauce Pana Jezusa odbija się jej święte życie i zaprasza nas do podobnych postaw wiary, służby Bogu i bliźniemu – mówił.
Uczestnicy pielgrzymki podkreślali, iż jak co roku zabrali ze sobą intencje, licząc, iż zostaną wysłuchane.
– Niech święta Kinga wyprasza dla nas dobre i liczne łaski – mówili.
– Prosimy o zdrowie, spokój, pokój na świecie i opatrzność Bożą. Także o błogosławieństwo dla nas wszystkich, aby to nasze życie było łatwiejsze – wymieniały pątniczki.
Burmistrz Paweł Zagaja przypomniał, iż w tym roku przypada 765-lecie lokacji Nowego Korczyna oraz 5 lat od przywrócenia praw miejskich tej miejscowości. Podkreślił, iż mieszkańców i lokalny samorząd w staraniach o odzyskanie przywilejów miejskich wspierał poseł Krzysztof Lipiec.
– Osobiste zaangażowanie i inicjatywa posła sprawiła, iż Nowy Korczyn znalazł się na mapie miast, które mają przywrócone prawa miejskie. Tym bardziej jest to okazja do świętowania. Dziękuję za to posłowi Krzysztofowi Lipcowi, jego współpracownikom i osobom, które przyczyniają się do tego, aby Nowy Korczyn zmieniał swoje oblicze – dodał.
Św. Kinga jest m.in. patronką sanktuarium w Nowym Korczynie, a 14 czerwca 2021 roku Stolica Apostolska ogłosiła ją patronką Nowego Korczyna.
– To także patronka polityków i samorządowców. Zacna postać – podkreślał uczestniczący w mszy św. poseł Krzysztof Lipiec. Odniósł się także do kwestii przywracania praw miejskich, które, jak zaznaczył, rozpoczęło się od Nowego Korczyna.
– To tutaj doznaliśmy tego olśnienia. Ponadto wczoraj premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie Rady Ministrów, w którym jest mowa o tym, iż od nowego roku, a więc od 1 stycznia 2024 roku dwa miasta odzyskają prawa miejskie. To jest Gowarczów w powiecie koneckim i Bogoria w powiecie staszowskim – mówił parlamentarzysta.
Niedzielna odsłona wydarzenia rozpocznie się o godzinie 16.00 w muszli koncertowej. Miasto zaprasza m.in. do udziału w quizach historycznych. W programie także dmuchańce i inne atrakcje dla dzieci oraz loty widokowe helikopterem nad Nowym Korczynem i okolicami.
Kingonalia zakończą się występami zespołów muzycznych w muszli koncertowej. Zaprezentują się m.in. artyści z krakowskiej sceny muzycznej, KGW Korczynianie nad Nidą oraz członkowie klubu Senior+.
Gwiazdą wieczoru będzie zespół Milano.