Nowy Honorowy Obywatel, więcej środków na kulturę i apel o ekrany akustyczne

6 godzin temu

Tytuł Honorowego Obywatela Krakowa, dyskusja o przyszłości XXI LO, korekty budżetowe, nowe opłaty w bursach i głos mieszkańców w sprawie hałasu z północnej obwodnicy – to tylko część spraw, którymi zajęli się krakowscy radni podczas XXV sesji. W środę, 7 maja, w sali im. Stanisława Wyspiańskiego przy pl. Wszystkich Świętych przyjęto łącznie 19 uchwał, jedną rezolucję, a osiem projektów trafiło do pierwszego czytania. Nie zabrakło tematów budzących kontrowersje – od reorganizacji szkół po zmiany w miejskiej polityce mieszkaniowej.

Rada Miasta Krakowa zdecydowała o przyznaniu tytułu Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa ks. Adamowi Bonieckiemu – duchownemu, publicyście, wieloletniemu redaktorowi naczelnemu „Tygodnika Powszechnego” i jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci życia publicznego związaną z Krakowem. W uzasadnieniu uchwały podkreślono jego zasługi dla kultury, duchowości i debaty publicznej. Uroczyste wręczenie tytułu nastąpi podczas jednej z kolejnych sesji.

Temat reorganizacji XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego ponownie wrócił na sesję. Tym razem radni procedowali projekt uchwały kierunkowej w sprawie znalezienia nowej siedziby dla placówki. Projekt, zgłoszony przez radnych z klubu Kraków dla Mieszkańców, zakładał utrzymanie odrębności liceum i przeniesienie go do samodzielnej lokalizacji. Radni mieli wyrazić wolę znalezienia nowego budynku, co miało zapobiec likwidacji szkoły poprzez jej włączenie do innego zespołu szkół. Projekt wywołał emocjonalną dyskusję – zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy odwoływali się do dobra uczniów i potrzeby zapewnienia stabilizacji. Głos zabrał prezydent Krakowa Aleksander Miszalski, który podkreślił konieczność dialogu i zapowiedział, iż podobne decyzje nie będą więcej podejmowane bez konsultacji ze środowiskiem szkolnym. Zastępczyni Prezydenta Maria Klaman zapewniła, iż dalsze rozmowy odbędą się z udziałem rodziców, uczniów i kadry pedagogicznej. Ostatecznie uchwała została przez radnych odrzucona. Z porządku obrad zdjęto również projekt dotyczący formalnego włączenia szkoły do Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych.

Rada przyjęła trzy uchwały zmieniające budżet Krakowa na 2025 rok. Środki trafią m.in. do dzielnic, instytucji kultury, szkół oraz na remonty zabytków. Zwiększono także pulę dotacji celowych na realizację projektów edukacyjnych i lokalnych inicjatyw.

W osobnej uchwale ujęto dodatkowe wsparcie dla miejskich instytucji kultury – łącznie ponad 1,7 mln zł na organizację wydarzeń artystycznych i realizację projektów współfinansowanych ze środków ministerialnych, unijnych i dzielnicowych. Wśród beneficjentów znalazły się m.in. Teatr Groteska, Teatr Ludowy, Biblioteka Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Od września 2025 roku wzrosną opłaty za zakwaterowanie w miejskich bursach. Nowa stawka – 197 zł miesięcznie – ma stanowić około połowy realnego kosztu utrzymania miejsca. Jak tłumaczyli urzędnicy, opłaty w obecnej wysokości nie pokrywają choćby jednej trzeciej wydatków. Przeciwnicy zmian – m.in. radna Aleksandra Owca – apelowali, by nie obciążać finansowo młodzieży spoza Krakowa, która przyjeżdża tu się kształcić. Część radnych podkreślała jednak, iż zmiany są konieczne i racjonalne z punktu widzenia budżetu miasta.

Zarząd Zieleni Miejskiej zaproponował także uchwałę dotyczącą opłat za odholowanie i przechowywanie statków i innych obiektów pływających. Nowe regulacje mają zastosowanie m.in. wobec rowerów wodnych, skuterów i łodzi, które będą prowadzone niezgodnie z przepisami, np. pod wpływem alkoholu.

Radni nadali nazwę jednej z wewnętrznych dróg w Nowej Hucie – przecznica ul. Tadeusza Ptaszyckiego nosić będzie imię księdza Jana Korzonkiewicza. W uzasadnieniu podkreślono jego działalność duszpasterską, naukową i społeczną. Wniosek został poparty przez mieszkańców, Radę Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz Zespół ds. Nazewnictwa przy Komisji Kultury i Ochrony Zabytków RMK.

Radni przyjęli rezolucję w sprawie pilnego podjęcia działań przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w celu budowy ekranów akustycznych wzdłuż nowo otwartej północnej obwodnicy Krakowa. Problem dotyczy odcinka między węzłem Modlnica a ul. Łokietka. Mieszkańcy rejonu ulic Łokietka, Potoczka, Waniliowej, Gaik Bocznej i Wielkiej Wsi od miesięcy skarżą się na przekroczenia norm hałasu. Radni apelują o wcześniejsze niż ustawowe badania akustyczne i realne konsultacje z mieszkańcami. W debacie pojawiły się wątpliwości co do zasadności przyspieszania procedur, ale większość radnych zgodziła się, iż sprawa wymaga szybkiego działania ze strony państwowych instytucji.

Przyjęto uchwały dotyczące połączenia czterech instytucji kultury – Ośrodek Kultury Biblioteki Polskiej Piosenki zostanie włączony do Centrum Kultury Podgórza, a Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy” – do Krakowskiego Forum Kultury. Celem zmian jest poprawa efektywności i racjonalizacja kosztów.

Pojawiły się również interpelacje radnych, dotyczące m.in. sytuacji lokalowej Samorządowego Przedszkola nr 100, przyszłości szpitala im. Gabriela Narutowicza oraz parku rzecznego Drwinka. Radni rozpatrzyli kilka skarg na dyrektorów miejskich jednostek – w tym Zarządu Dróg Miasta Krakowa i MOPS-u. Wszystkie zostały uznane za bezzasadne. Rada zajęła się też petycją w sprawie oceny zasadności zakupu autobusów wodorowych – bez dalszych rekomendacji.

Wskazano także przedstawiciela Rady Miasta do komisji konkursowej ds. wyboru dyrektora Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana. Radna Magdalena Mazurkiewicz weźmie udział w pracach komisji.

Kolejna zwyczajna sesja Rady Miasta Krakowa odbędzie się 21 maja.

Idź do oryginalnego materiału