Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), która przynosi istotne zmiany zarówno dla przedsiębiorstw energochłonnych, jak i prosumentów. Przepisy dostosowują polskie prawo do unijnych regulacji i wprowadzają ułatwienia w obszarze zielonej energii.
Nowe zasady dla prosumentów
Nowelizacja wprowadza najważniejsze zmiany w systemie rozliczeń prosumentów. Jedną z kluczowych zmian jest wprowadzenie specjalnego przelicznika depozytu prosumenckiego w wysokości 1,23. Dzięki niemu, stawki jakie będą otrzymywać prosumenci będą zwiększone o 23%.
Osoby korzystające z net-billingu rozliczają się w oparciu o godzinową cenę energii (RCE), będą mogły wybrać, czy wolą ten model, czy rozliczenia miesięczne (miesięczną rynkową cenę energii – RCEm). Decyzja o przejściu na system godzinowy będzie jednorazowa i nieodwracalna.
Aby zachęcić prosumentów do korzystania z rozliczeń godzinowych, zwiększono zwrot niewykorzystanych środków za energię elektryczną wprowadzaną do sieci. Dzięki nowelizacji wzrośnie on z 20% do 30%.
Nowe terminy dla prosumentów wirtualnych
Ważnym elementem nowelizacji jest przesunięcie wejścia w życie regulacji dotyczących prosumentów wirtualnych. Nowy termin to 2 lipca 2025 roku. Rozwiązanie to da więcej czasu w przygotowanie odpowiednich przepisów i infrastruktury.
Skrócone procedury dla inwestycji w OZE
Jednym z głównych celów nowelizacji jest przyspieszenie procedur administracyjnych związanych z instalacjami OZE. Czas potrzebny na uzyskanie wszystkich zgód i decyzji zostanie skrócony z obecnych 356–416 dni do 149 dni. Uproszczenie to obejmie nie tylko instalacje fotowoltaiczne, ale również magazyny energii, pompy ciepła i urządzenia niezbędne do przyłączenia do sieci.
Rozszerzone wsparcie dla firm energochłonnych
Ustawa wprowadza również istotne zmiany dla przedsiębiorstw energochłonnych. Liczba sektorów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), których firmy mogą ubiegać się o wsparcie, wzrośnie z 66 do 116.
Dwa poziomy ulg pozwolą na lepsze dostosowanie pomocy do potrzeb przedsiębiorstw. Firmy z sektorów szczególnie narażonych na ucieczkę działalności poza UE będą mogły liczyć na 85% ulgi od obowiązku, natomiast w przypadku sektorów z umiarkowanym ryzykiem ulga wyniesie 75%.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, iż w 2025 roku wartość wsparcia dla firm energochłonnych osiągnie 0,5 mld zł. Jednak w zamian za te ulgi firmy będą musiały wnosić opłatę wyrównawczą, która zrównoważy część kosztów związanych z pomocą.
Nowelizacja ustawy o OZE zacznie obowiązywać po upływie 14 dni od jej ogłoszenia. Wyjątki dotyczą szczególnych regulacji, takich jak zmiany w systemie prosumentów wirtualnych.