Nowa przewodnicząca, z wykształcenia inżynier, posiada wieloletnie doświadczenie w sektorze energetycznym, które zdobywała w polskich i zagranicznych przedsiębiorstwach energetycznych. Specjalizuje się w uwarunkowaniach rozwoju OZE na poziomie krajowym oraz europejskim.
Kolejną kadencję na stanowisku zastępczyni przewodniczącej będzie pełnić Aleksandra Jarosiewicz, która w RWE Renewables Poland odpowiada za obszar otoczenia regulacyjnego dla portfolio w zakresie energetyki odnawialnej na lądzie.Posiada interdyscyplinarne wykształcenie w ochronie środowiska, ekonomii i inżynierii komunalnej oraz doświadczenie w doradztwie. W ostatnich dziesięciu latach pracowała z niemal wszystkimi technologiami OZE i przez cały okres życia projektu, nawigując przez zmiany w elektroenergetyce.
Wybrano także nowy skład Prezydium Rady OZE:
– Robert Guzik (Engie Zielona Energia)
– Tomasz Surma (Veolia Energia Polska)
– Michał Motylewski (Clyde&Co)
– Michał Sobczyk (European Energy)
– Ewa Malicka (Towarzystwo Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych)
– Janusz Markowski (BNP Paribas)
– Karol Wiśniewski (Equinor)
Kadencja nowych władz potrwa dwa lata.
Gratulujemy nowo wybranym władzom i życzymy im dużo energii do działania oraz wielu sukcesów w realizacji działań zmierzających do rozwoju OZE!
Czym zajmuje się Rada OZE Lewiatana
Rada OZE podejmuje wszelkie działania na rzecz rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce. Poza sporządzaniem stanowisk, w tym także tych dotyczących projektów aktów prawnych czy dokumentów strategicznych, oraz wypracowywaniem rekomendacji zmian legislacyjnych i strukturalnych, inicjuje spotkania z przedstawicielami administracji, m.in. Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Urzędu Regulacji Energetyki etc., podczas których dzieli się przygotowanymi rozwiązaniami.
Wizją Rady jest dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii, gospodarki wodorowej opartej o OZE i wzrost efektywności energetycznej, poprzez usunięcie barier w ich rozwoju w celu przyspieszenia transformacji polskiej gospodarki.
Struktura Rady OZE Lewiatana
W Radzie OZE wyodrębnione zostały stałe, tematyczne grupy robocze w następujących obszarach:
- sieci elektroenergetyczne
- lądowa energetyka wiatrowa
- morska energetyka wiatrowa
- fotowoltaika i magazyny energii
- biogaz i biometan
- wodór
- efektywność energetyczna
- legislacja – w tym przede wszystkim kolejne nowelizacje ustawy o OZE
- Electricity Market Design
- Redysponowanie nierynkowe
Obecnie Rada liczy ponad 200 osób reprezentujących ponad 80 członków Konfederacji Lewiatan. Koordynatorką Rady OZE jest Paulina Grądzik.