Komunikat
Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda
11.12.2024r.
www.szejnfeld.pl
www.facebook.com/Szejnfeld/
https://www.youtube.com/@SenatorSzejnfeld
Nowe władze Polskiego Związku Działkowców
Senator Adam Szejnfeld, wiceprzewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, od lat wspierający działkowców, wziął udział w XV Krajowym Zjeździe Delegatów Polskiego Związku Działkowców (PZD). Podczas Zjazdu dokonano wyboru nowych władz Związku a także uchwalono nowy Statut organizacji. Krajowa Rada PZD na funkcję prezesa wybrała Eugeniusza Kondrackiego.
Senator Adam Szejnfeld uznawany jest za przyjaciela działkowiczów. Od wielu lat wspiera funkcjonowanie oraz rozwój Rodzinnych Ogrodów Działkowych, przykładając szczególną wagę do działań okręgowych. Nie zapomina jednak o działkowiczach także i w Senacie. Na przykład w minionej kadencji m.in. skutecznie składał poprawki dotyczące działkowców i ROD, w tym te dotyczące objęcia Ogrodów specjalną taryfą cen za energię elektryczną w czasach radykalnych wzrostów kosztów używania źródeł energii. Dzięki poprawkom senatora Adama Szejnfelda Rodzinne Ogrody Działkowe w całej Polsce uzyskały prawo do tańszej energii elektrycznej, z limitem 250 kWh na działkę w cenach z 2022 roku. Poprawki te przyjęto jednogłośnie w Senacie i uchwalono w Sejmie jako część ustawy o ograniczeniu cen energii na 2023 rok.
Krajowa Rada PZD jednomyślnie wybrała na funkcję Prezesa PZD Pana Eugeniusza Kondrackiego, a także zdecydowała o wyborze pozostałych członków Krajowego Zarządu PZD: Zdzisława Śliwy na funkcję wiceprezesa PZD, Izabeli Ożegalskiej na funkcję sekretarza PZD, Piotra Gadzikowskiego na funkcję skarbnika PZD, Leszka Buckiego – członka KZ PZD, Edward Galusa – członka KZ PZD, Ewy Gaickiej – członkini KZ PZD, Grzegorza Kurczuka – członka KZ PZD, Jana Miszkiela – członka KZ PZD, Piotr Piątka – członka KZ PZD.
Przyjęty podczas Zjazdu nowy Statut PZD jest odpowiedzią na współczesne wyzwania, z jakimi mierzy się ogrodnictwo działkowe w Polsce i stanowi krok w stronę jego dalszego rozwoju.
Najważniejsze zmiany dostosowujące PZD do współczesnych wyzwań to m.in.:
-
Łatwiejszy dostęp do środków publicznych: Wprowadzenie nowych mechanizmów wspierających jednostki PZD w zdobywaniu funduszy na rozwój ROD, inwestycje w infrastrukturę oraz poprawę warunków dla działkowców.
-
Szkolenia obowiązkowe dla nowych działkowców: Zapewnienie nowym członkom odpowiedniej wiedzy i przygotowania do korzystania z działek oraz działania w Związku, co pozwoli ograniczyć negatywne zjawiska i podnieść standardy w ROD.
-
Wydłużenie kadencji organów do 5 lat: Zapewnienie większej stabilności organów PZD, co pozwoli na efektywniejsze planowanie, realizację projektów oraz wykorzystanie doświadczenia ich członków.
-
Lepsze wsparcie dla jednostek w trudnej sytuacji: Usprawnienie działania organów komisarycznych, zapewniając bardziej skuteczny nadzór i pomoc dla jednostek zarządzających z problemami.
-
Posiedzenia zdalne i głosowania elektroniczne: Zwiększenie efektywności procesów decyzyjnych i zapewnienie ciągłości działań, szczególnie w sytuacjach wymagających szybkiego reagowania.
-
Zmniejszenie liczebności organów ROD: Uproszczenie struktury organizacyjnej, co pozwoli na bardziej dynamiczne podejmowanie decyzji i lepszą efektywność działań.
-
Stabilizacja opłat ogrodowych: Zlikwidowanie konieczności corocznego uchwalania opłat, które po zatwierdzeniu będą obowiązywać aż do wprowadzenia zmian, co zwiększy stabilność finansową ogrodów.
Przyjęte rozwiązania, takie jak Jednostki Rejonowe, czy wprowadzenie zdalnych posiedzeń i głosowań, są dowodem na elastyczność i otwartość Związku na zmiany. To krok w stronę efektywniejszego zarządzania i jeszcze lepszej współpracy z samorządami oraz społecznościami lokalnymi – mówił Senator Szejnfeld podsumowując działania całego zarządu i członków Polskiego Związku Działkowców.
Prezes PZD, Eugeniusz Kondracki, podkreślił, iż przyjęcie nowego Statutu ma najważniejsze znaczenie dla Związku. Wprowadzone zmiany są odpowiedzią na potrzeby naszych członków i mają na celu umocnienie pozycji Związku oraz ogrodnictwa działkowego w Polsce – powiedział Prezes, podsumowując znaczenie tego wydarzenia i dziękując za współpracę wszystkim okręgom PZD.
Pierwszy dzień obrad Zjazdu uświetnili goście:
-
Piotr Zgorzelski – Wicemarszałek Sejmu RP
-
Krzysztof Paszyk – Minister Rozwoju i Technologii
-
Adam Szejnfeld – Senator RP
-
Krzysztof Kwiatkowski – Senator RP
-
Rafał Komarewicz – Poseł na Sejm RP
-
Adam Luboński – Poseł na Sejm RP
-
Janusz Stankowiak – Prezydent Starogardu Gdańskiego
-
Wojciech Legawiec - Prezes ARiMR
-
Magdalena Wiśniewska – Przedstawicielka Marszałka Woj. Mazowieckiego Adama Struzika
-
Karolina Zioło-Pużuk – Zastępczyni Szefa Kancelarii Senatu w imieniu Wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.
Wszyscy goście w ciepłych słowach wypowiadali się o działalności Związku, podkreślali jego ogromną rolę w ochronie środowiska i przyrody, deklarowali wsparcie dla dalszej działalności i rozwoju PZD oraz ROD. Najważniejszą dla środowiska działkowców informację przedstawił Krzysztof Paszyk, Minister Rozwoju i Technologii, który oznajmił, iż w dniu 5 grudnia br. na stronie Rządowego Centrum Legislacji zostanie opublikowana nowelizacja Rozporządzenia w sprawie planów ogólnych gmin, którą podpisał, o co od roku bardzo aktywnie walczyli działkowcy
Zjazd, to wyjątkowe dla działkowców wydarzenie. Organizowane jest co 5 lat i stanowi istotny element tradycji. W tym roku w Zjeździe uczestniczyło 180 delegatów na 196 wybranych na Okręgowych Zjazdach Delegatów w roku 2024. Frekwencja wyniosła aż 91,37 %.
Źródło: Informacja oraz zdjęcia: Biuro Jednostki Krajowej PZD.
Dominika Kobiołka
Dyrektor Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda w Pile
Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile
64-920 Piła, ul. Grunwaldzka 2/10.
e-mail: [email protected]
tel. +48 602 738 542
Portale i media społecznościowe:
www.szejnfeld.pl
www.kobiecastronazycia.pl
Adam Szejnfeld
www.twitter.com/szejnfeld
www.instagram.com/szejnfeld/
https://www.youtube.com/@SenatorSzejnfeld
https://www.tiktok.com/@szejnfeld