Nowe rozwiązanie w OZE – latawce zamiast wiatraków

2 miesięcy temu
Zdjęcie: Nowe rozwiązanie w OZE - latawce zamiast wiatraków


Polski startup planuje wprowadzić na rynek system, który przekształca energię wiatrową w elektryczną przy użyciu specjalnych latawców. Na czym on polega?

Jak to działa?

Njord Energy to wrocławski startup założony w listopadzie 2023 roku. Ich misją jest wdrażanie innowacyjnych i dostępnych dla całego świata rozwiązań energetycznych. Właśnie opracowali system, który polega na wykorzystaniu latawców do wytworzenia energii elektrycznej. Energia kinetyczna wytworzona przez latawiec przekształca się w energię elektryczną poprzez system przenoszenia siły rozwijającej linę na generator.

– Rozwiązanie opracowane przez startup polega na wykorzystaniu latawca, który wznosi się na większe wysokości niż tradycyjne turbiny wiatrowe, gdzie występują silniejsze i bardziej stabilne wiatry – mówi Sebastian Szymański, współzałożyciel Njord Energy. – Energia kinetyczna wytworzona przez latawiec przekształca się w energię elektryczną poprzez system przenoszenia siły rozwijającej linę na generator. System ten oferuje autonomiczne, efektywne źródło czystej energii, dostępne również w nocy – co stanowi przewagę nad panelami fotowoltaicznymi.

System Njord jest umieszczony w standardowym 20-stopowym kontenerze morskim. Co więcej, jest mobilny i łatwo go zainstalować. Może być transportowany na duże odległości. Latawce te mogą działać na większych wysokościach niż tradycyjne turbiny wiatrowe i, w przeciwieństwie do nich, nie stanowią zagrożenia dla migrujących ptaków.

– Nasze rozwiązanie to przełom w energetyce odnawialnej – mobilność, łatwość instalacji i efektywność systemu sprawiają, iż Njord Energy może dostarczać czystą energię tam, gdzie inne technologie zawodzą – przekonuje Sebastian Szymański. – Działamy na większych wysokościach, wykorzystujemy silniejsze wiatry, a wszystko to bez ingerencji w środowisko naturalne. To przyszłość OZE.

Latawce, dzięki temu, iż są lekkie, emitują niski ślad węglowy. Ponadto, mogą być używane w trudno dostępnych miejscach, np. kopalniach odkrywkowych lub na wysypiskach, co dodatkowo minimalizuje ingerencję w środowisko.

Zdane testy i kooperacja naukowa

Njord Energy zakończyli prace nad prototypem o nazwie Drakkar, którego testy potwierdziły sprawność i skuteczność rozwiązania. System jest budowany przez zespół inżynierów we wrocławskiej siedzibie spółki na terenie Wrocławskiego Parku Technologicznego. W planach są dalsze prace nad systemem. Nad rozwojem projektu firma współpracuje z Politechniką Warszawską i zamierza zaangażować również inne uczelnie.

Przeczytaj też: Energia elektryczna produkowana przez latawce? Tak, dzięki Kite Power Solutions

Źródło: wroclaw.pl, isbtech.pl

Fot.: Canva (hitdelight, missisya/Getty Images)

Idź do oryginalnego materiału